نمایش 500 شی‌ء تاریخی موزه درنتس هلند در موزه ملی ایران | تبر دستی 50 هزار ساله هم به تهران آمد

چمدان: جبرییل نوکنده مدیر کل موزه ملی ایران در مورد این نمایشگاه توضیح داد: نمایشگاه «باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس» به دنبال تفاهم‌نامه بین دو موزه ملی ایران و موزه درنتس برگزار می‌شود که نشان می‌دهد هر دو موزه اراده برای برگزاری نمایشگاه به صورت متقابل داشته‌اند.

وی به قدیمی‌ترین شیء این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: این اثر متعلق به 50 هزار سال پیش با نام «تبر دستی» است که به دوره پارینه سنگی باز می‌گردد.

نوکنده توضیح داد: در مجموع بیش از 500 شی‌ء از ۱۰۳ محوطه از موزه درنتس هلند به موزه ملی ایران منتقل شده‌اند.

مدیر موزه ملی همچنین به تهیه کاتالوگ نمایشگاه به صورت دو زبانه اشاره کرد و از فعال شدن سامانه راهنمای شنیداری برای بازدیدکنندگان خبر داد.

او همچنین اظهار کرد: نمایشگاه «ایران: مهد تمدن» که با ۱۹۶ اثر از موزه ملی به موزه درنتس هلند فرستاده شده نیز براساس تفاهم‌نامه به مدت حدود دو ماه دیگر در آن نمایشگاه فعال خواهد بود. همچنین حدود چهار ماه پس از برگزاری این نمایشگاه آثار هلندی در موزه ملی به نمایش در آمد.

نوکنده اعلام کرد: ورودی برای بازدید از این نمایشگاه 5 هزار تومان در نظر گرفته شده است. همچنین نمایشگاه هلند در موزه ملی ایران روزهای دوشنبه‌ها تعطیل است و ساعت‌های بازدید از نمایشگاه از 9 صبح تا 17 در نظر گرفته شده است.

وی توضیح داد: این نمایشگاه در سه بخش باستان‌شناسی، سفال قرن ۱۹ و تابلوهای نقاشی قرن ۱۹ در موزه ملی ایران ایجاد شده است.
محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کل کشور هم در نشست رسانه ای امروز گفت :برگزاری نمایشگاه دو طرفه در ایران و هلند بر اساس پیشنهادی بود که یک سال پیش از سوی مدیر موزه درنتس برای همکاری مطرح شد که خوشبختانه اجرایی شدو البته از همان زمان اعتقاد داشتیم این دو نمایشگاه حتماً نمایشگاه های متفاوتی خواهند بود.


او با اشاره به برگزاری نمایشگاه هادر گذشته به صورت یکطرفه افزود: ایران بیشتر آثار خود را به کشورهای دیگر ارسال می‌کرد اما از یک سال گذشته سیاست‌ها تغییر کرده تلاش می‌کنیم تا نمایشگاه های دو طرفه داشته باشیم


وی برگزاری نمایشگاه پیکره ای برای صلح، سیلا و پارس، یک خاطره مشترک خاطره یک سرزمین و موزه لوور در تهران را از جمله نمایشگاه های دوطرفه از سوی ایران و کشورهای دیگر عنوان کرد.


او یادآور شد : بر اساس این رویکرد نمایشگاههای آینده را نیز جلو می‌بریم.


 معاون میراث فرهنگی با تاکید بر این که ما همیشه اعتقاد داریم که باید از یکدیگر یاد بگیریم و تجربیات فرهنگی متقابل داشته باشیم، گفت: دیپلماسی فرهنگی بر هر دیپلماسی موفق تر است و زمینه های صلح بهتر از هر دیپلماسی عمل می‌کند.


او یادآور شد: باید همه موزه ها در سراسر کشور فضاهای موزه خود استفاده کنند چه در موزه های خصوصی و چه مجموعه‌داران باید با این رویکرد با جهان همکاری داشته باشند.


طالبیان به برگزاری نمایشگاه آثار ایرانی درهلند اشاره کرد و افزود: این نمایشگاه  فقط  شامل نمایش اشیا نبود بلکه توانسته  است روح فرهنگ ایران را نیز نمایش دهد .


 او هر دو نمایشگاه را شامل یک درک متقابل فرهنگی دانست و برگزاری نمایشگاه درنتس را از این بابت دارای اهمیت خاص توصیف کرد که با فرهنگ و تمدن منطقه اروپا به ویژه هنر آنها می‌توان آشنا شد.


او تصریح کرد: نمایش یک مومیایی با قدمت بیش از دو هزار ساله یا تابلوهای نقاشی مربوط به سبک ها و افراد مشهور نمونه این اتفاق است که بازدیدکنندگان در ایران را از نزدیک با  آن آشنا می کند.


امروز در شرایطی که هستیم برخی افراد تمایل به ایجاد موزه دائم در کشور دارند بنابراین تلاش می‌کنیم در موزه ملی ایران و میدان مشق این اتفاق به صورت رسمی انجام شود چون آن را نشان‌دهنده دیپلماسی موفق حوزه فرهنگ می‌دانیم.


محمدرضا کارگر مدیر اداره کل موزه ها نیز برگزاری این نمایشگاه و تاثیر آن در جذب گردشگر خاورمیانه گفت :این نمایشگاه دارای ظرفیت‌های زیادی است حتی تورهای داخلی و خارجی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند .


او افزود: زمانی که یک اتفاق فرهنگی رخ می‌دهد و در رسانه‌ها منعکس می‌کنیم مردم تمایل به دیدن آن پیدا می کنند .در موزه لوور شاهد صف‌های طولانی بودیم چنین اتفاقی برای  دیدن جاذبه ها ی فرهنگی و تاریخی ایران رخ می‌دهد.


مدیر کل موزه ها اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای تورهای خارجی  هم به گونه ای است که بازدید از نمایشگاه هلند قطعاً در برنامه آنها قرار می گیرد.  تورگردانان و آژانس هایی که تور وارد ایران می کنند قطعاً در نظر دارند که این نمایشگاه به مدت شش ماه در دو فصل گردشگر پذیر پاییز و بهار برقرار است.


کورنلیس بیل معاون استانداری استان درنته در هلند هم گفت: ما به آزادی فرهنگی موزه‌ها باور داریم و بر این اساس می‌توانیم اهدافمان را پیش ببریم .


او ادامه داد:برگزاری نمایشگاه هلند در ایران فرصتی را به وجود آورده تا موزه را در یکی از مهم ترین تمدن های غنی دنیا یعنی ایران به نمایش بگذاریم برای ما مایه خرسندی است که موزه ملی ایران با درس همکاری می کنند.


عضو هیات امنای موزه درنتس گفت:زمانی که از من درخواست شد همراه هیاتی به ایران بیاییم سریع موافقت کردم و بسیار خرسندم که این آثار تاریخی و باستانی هلند را می توانیم در ایران نمایش دهیم.


وی توضیح داد که نقاشی هایی از معتبر ترین نقاشان صاحب نام که در موزه درنتس به نمایش گذاشته می شود را به همراه حدیدترین تابلوی خریداری شده که تاکنون به نمایش درنیامده را به ایران آورده ایم .

بیل گفت: امیدوارم بازدیدکنندگان زیادی از این موزه بازدید کنند. هر چند سیاست پیچیدگی‌های خاص خود را دارد اما ما استان کوچک هستیم که درگیر این مسائل نمی‌شویم
کد خبر 183689

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =