دفاع طالبیان از سند بازآفرینی؛ مصوبات سند بالادستی را نمی‌تواند ابطال کند | توضیحات ایزدی درباره بافت تاریخی قزوین و زیرگذر شوش

به گزارش چمدان، در نشست رسانه‌ای دومین همایش میراث فرهنگی و توسعه پایدار که امروز یکشنبه هشتم مهر در محل پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با حضور سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد سعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی برگزار شد، خبرنگار چمدان پرسش‌هایی را مطرح کرد.

خبرنگار چمدان با اشاره به مصاحبه چند روز پیش خود در خصوص سند بازآفرینی با عنوان «تنزل اختیارات سازمان میراث فرهنگی در سند بازآفرینی شهری | مهندسی وزارت راه و شهرسازی در خوش‌بینی میراث فرهنگی» این پرسش را مطرح کرد که که آیا قدرت میراث فرهنگی که حق وتو داشته تنزل پیدا کرده و حق رایی هم ردیف دیگران در سند بازآفرینی پیدا کرده است؟ و از سویی سهم میراث فرهنگی و بافت‌های تاریخی از سهم سالانه هزار میلیارد ریال سند باز آفرینی چقدر است؟

همچنین خبرنگار چمدان با اشاره به صحبت‌های چند سال پیش سید محمد بهشتی در خصوص بافت تاریخی مشهد و پیروی آن مصوبات خوب شورای عالی معماری و شهرسازی در خصوص شیراز و مشهد و ... به این موضوع اشاره کرد که متأسفانه این مصوبات الزامات اجرایی برای سایر دستگاه‌ها ندارد. آیا در سطح کلان و در ساحت هیأت دولت پیگیر این خواهید بود که شورای عالی معماری و شهرسازی به رسمیت شناخته شود؟

از سویی خبرنگار چمدان این گلایه را مطرح کرد که مصوبات شورای عالی معماری با اطلاع رسانی خوبی در حوزه میراث فرهنگی مواجه نیست و ضروری است روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی اصحاب رسانه میراث فرهنگی را از این مصوبات مطلع کند.

همچنین خبرنگار چمدان به موضوع زیرگذر شوش و عبور ریل قطار و جاده عسلویه-شیراز از دشت فیروزآباد و عبور خیابان در محدوده انصاری شرق قزوین (محدوده بافت تاریخی قزوین) پرداخت.

حاشیه‌سازی در خصوص سند بازآفرینی

محمد سعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی موضوعات مطرح شده در خصوص سند بازآفرینی و کاهش اقتدار میراث فرهنگی را حاشیه‌سازی محض دانست و گفت: این سند با نظارت کامل میراث فرهنگی تهیه شده است.

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کل کشور هم تأکید کرد: سند بازآفرینی هیچ مصوبه سند بالادستی را نمی‌تواند ابطال کند. به عنوان مثال در خصوص خیابان قائم در ساری چون با مسایل میراثی منافات داشت من در شورای عالی معماری و شهرسازی مطرح کردم و عین دفاعیات ما را لحاظ کردند و مصوب شد. اگر هم محافظت نمی‌شود باید بازآفرینی با توجه به رعایت حریم با توجه به حفاظت و مسیرهای تاریخی را در نظر گرفت و این جریان حاشیه است.

ایزدی در خصوص بودجه تعلق گرفته در سند بازآفرینی به بافت تاریخی نیز پیشنهاد داد یک نشست تخصصی جداگانه در خصوص سند بازآفرینی و مصوبات آن برگزار شود.

دسترسی محلی و گذر 6 متری برای خیابان انصاری شرقی قزوین

ایزدی در پاسخ به این پرسش‌ها در خصوص عبور گذر از خیابان انصاری شرقی به خبرنگار چمدان توضیح داد: خیابان کشی ناشی از تصمیم نادرست در طرح تفصیلی بوده که ما تلاش کردیم به جای خیابان 35 متری، دسترسی با رویکرد حفظ آثار ملی در نظر گرفته شود و این طرح با اصلاحاتی مورد تأیید راه و شهرسازی قرار گرفت. یک معبر محدود درنظر گرفته شد برای دسترسی و موفق شدیم به جای خیابان 35 متری به یک دسترسی محلی برسیم و مدیریت شهری را در این زمینه مجاب کنیم.

طالبیان هم تشریح کرد: طرحی را دکتر غفاری انجام داد و مسیرها را به طور دقیق بر مسیرهای تاریخی منطبق کرد. از این رو یک بخشی از مسیر دسترسی پیاده راه است و بخشی دسترسی محلی است. از سویی این گذر حدود 6 متر هست. پیشنهاد ما این بود که محدوده مورد نظر سنگ‌فرش شود بنابراین بر اساس این پیشنهادات مصوبه خوبی هفته گذشته به تصویب رسید و صورت جلسه آن تهیه شد و این هفته امضا می‌شود. در عین حال تمام نظرات کارشناسی دقیقاً در آن صورتجلسه لحاظ شده است.

مانع تراشی مدیران محلی در خصوص زیرگذر شوش

ایزدی در خصوص زیرگذر شوش که قرار بود از روی عرصه باستانی شوش عبور کند و ورود وزارت راه به این موضوع گفت: من و آقای طالبیان از نزدیک از محل زیر گذر در شوش بازدید کردیم و موضوع و راهکارهای پیشنهادی به وزیر راه و شهرسازی گزارش شد و شخص وزیر (عباس آخوندی) نامه‌ای را به اداره کل راه و شهرسازی استان ابلاغ کرد. اکنون راه و شهرسازی و میراث فرهنگی با هم همگام هستند اما مدیریت محلی اعم از فرماندار و مدیریت شهری مانع از اجرا هستند. اینجا هم باز موضوع هماهنگی دستگاه مطرح است اکنون سازمان میراث فرهنگی پیگیر موضوع شده، شخص وزیر راه و شهرسازی نامه ارسال کرده اما دستگاه وزارت کشور مانع تراشی می‌کند.

اعلام آمادگی شورای عالی معماری و شهرسازی برای جلوگیری از تداخل توسعه با میراث فرهنگی

معاون معماری و شهرسازی در خصوص دشت فیروزآباد هم اظهار کرد: آمادگی داریم با میراث فرهنگی در شورای عالی معماری و شهرسازی درباره هر موضوعی که در مسیر توسعه با میراث فرهنگی تداخل دارد نهایت همکاری را داشته باشیم. اما در بسیاری از موارد دستگاه‌های دیگر مانند وزارت کشور همراه این موضوعات نیستند.

او تصریح کرد: به نظرم برگشتن به اقتدار مصوبات نیاز به قانون جدیدی در خصوص الزام‌آور بودن مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی ندارد. این الزام بیشتر نیاز به حمایت و همراهی رسانه و افکار عمومی دارد. به عنوان مثال ما در خصوص باغات سنتی قزوین همراهی انجمن‌های غیردولتی را داشتیم که به کمک ما آمدند و مدیریت شهری را مجاب کردند.

وی همچنین از رسانه‌ها دعوت کرد هر دو هفته یکبار دوشنبه‌ها در نشست خبری شورای عالی معماری و شهرسازی شرکت کنند و از آخرین مصوبات مطلع شوند.
کد خبر 183252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =