احیای مسیر آبی خرمشهر _ بصره با اتوبوس‌های دریایی

چمدان:  علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی استان، امروز شنبه ۷ مهرماه ۹۷ اظهار کرد: یکی از راه های ارتباطی خرمشهر به عراق، راه ارتباطی آبی از طریق بندر خرمشهر به بصره است. این مسیر در دهه های گذشته علاوه بر انتقال و صادرات کالا، در حمل مسافر نیز مورد استفاده بوده است.

ایزدی با بیان اینکه در حال حاضر احیای این مسیر از دو جهت حایز اهمیت است، ادامه داد: بعد اول ماهیت منطقه آزاد اروند و ورود جمع کثیری از گردشگران عراقی و بعد دوم خروج و ورود زائران برای زیارت عتبات عالیات است که با نزدیک شدن به ایام اربعین جمعیت مشتاقان افزایش خواهد یافت.

او با اشاره به اهمیت توسعه گردشگری دریایی بیان کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته توسط بخش خصوصی و حمایت بخش دولتی، روز گذشته جمعه 6 مهرماه، دو کشتی مسافربری در مسیر بصره ـ خرمشهر رسماً آغاز بکار کردند و 80 گردشگر عراقی از این طریق وارد خرمشهر شدند.

ایزدی تصریح کرد: تردد در مسیر دریایی خرمشهر به بصره در حدود یک ساعت و نیم طول خواهد کشید که در آن علاوه بر چشم اندازهای زیبای طبیعی، بخشی از آثار باقی مانده از دوران دفاع مقدس نیز قابل مشاهده است که از جمله آن می توان به یادمان نهر خین، جزیره ام الرصاص و قسمت هایی از بندر خرمشهر که یادگارهای دفاع مقدس را در خود نمایان دارند، اشاره کرد.

جابر ناحیه مدیرعامل شرکت بین المللی برلیان اروند و سرمایه گذار پروژه نیز در این خصوص اظهار کرد: خط آبی بصره _ خرمشهر را با دو اتوبوس دریایی فعال کردیم و تعداد ۸۰ نفر را از کشور عراق به خوزستان آوردیم.

او ادامه داد: هدف از اجرای این طرح این بود که تردد دریایی را نیز با عراق در قالب گردشگری توسعه دهیم.

ناحیه با اشاره به قرار داشتن در ایام محرم افزود: اجرای این پروژه و راه اندازی خط بصره_ خرمشهر در زمان فعلی که تردد برای زیارت بیشتر است، اتفاق افتاد تا از ظرفیت های گردشگری آبی نیز برای تردد مسافران در این خط استفاده کنیم.

او با بیان اینکه برای شروع کار، دو اتوبوس دریایی را چارتر کردیم، ابراز امیدواری کرد: در آینده، این تعداد افزایش یافته و پروژه گسترش داده شود تا گردشگری آبی سهم بیشتری را در جابجایی مسافران کشور عراق داشته باشد.
کد خبر 183091

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =