برگزاری تورهای گردشگری منطقه‌ای با همکاری قرقیزستان

چمدان: آوازبیک عبدالرزاق اف سفیر جمهوری قرقیزستان درجمهوری اسلامی ایران، در دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این مطلب افزود: مشهد پل ارتباطی خاورمیانه و آسیای میانه است و می توانیم با توسعه گردشگری دو جانبه ، تورهای گردشگری منطقه ای برگزار کنیم.

او گفت: قرقیزستان سالانه حدود 3میلیون گردشگر اروپایی دارد که ابراز علاقه مندی می‌کنند که تور گردشگری منطقه ای برگزار شود و از بشکیک، خوارزم، بخارا، سمرقند، مشهد، اصفهان و شیراز را هم ببینند.

عبدالرزاق اف ادامه داد: گردشگران کشورهای اروپایی در فصل سرما به جای این که درآمدشان را صرف گرم کردن خانه های خود کنند به کشورهای آسیایی سفر کنند، بنابراین فصل زمان زمانی است که بیشترین گردشگراروپایی به آسیا سفر می کند.

او با بیان این که با شرکت های گردشگری قرقیزستان آمادگی دارند با شرکت های گردشگری ایرانی همکاری داشته باشند، ادامه داد: پیشنهاد می کنم نشستی مشترک بین این شرکت ها برگزار شود تا دو طرف با ظرفیت های گردشگری یکیدگر اشنا شوند.

عبدالرزاق اف برقراری پرواز مستقیم به مشهد را خواستار شد وبا بیان این که مقدمات این پرواز نیز انجام شده است، ادامه داد: شرکت های توریستی می توانند تورهای مشترکی را راه اندازی کنند و بر مبنای آن پرواز مستقیم از مشهد به قرقیزسان برقرار شود.

او گفت: در گذشته برای ورود به قرقیزستان نیاز به دعوت نامه بود اما اکنون نیاز به دعوت نامه نیست، هم چنین برای تسهیل ورود گردشگران تعرفه ورود را تا 50 درصد کاهش دادیم و زمان صدور روادید را به 5 روز کاهش دادیم.

او یادآور شد: پرواز مستقیم بین خراسان رضوی و قرقیزستان مراودات سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی را نیز توسعه و تکمیل می کند.

عبدالرزاق اف گفت: مردم قرقیزستان آشنایی با همه جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری ایران ندارند، باید تبلیغ صورت گیرد و ظرفیت های گردشگری معرفی شود.

او افزود: خراسان رضوی با 3 استان قرقیزستان خواهر خواندگی دارد و می تواند روابط بر مبنای این تفاهم های صورت گرفته توسعه پیدا کند.

هم چنین ابوالفضل مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی دراین دیدار گفت: با توجه به سیاست های دولت و سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور توسعه روابط گردشگری در خراسان رضوی نیز دنبال می شود.

او با اشاره به ظرفیت های گردشگری خراسان رضوی افزود: خراسان رضوی اشتراکات فرهنگی ، مذهبی و تاریخی دارد که می تواند مبنای تبادل گردشگربا قرقیزستان باشد، آمادگی داریم برای برگزاری همایش هماهنگی لازم را انجام دهیم.

مکرمی فر برقراری پرواز مستقیم را گام اصلی برای توسعه روابط عنوان کرد و گفت: میزبانی شرکت های گردشگری قرقیزستان و هم چنین دیگر کشورهای آسیای میانه را برعهده می گیریم.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی برای برگزاری نمایشگاه گردشگری، صنایع دستی و هفته فرهنگی خراسان رضوی در قرقیزستان اعلام آمادگی کرد.

هم چنین یوسف بیدخوری سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این دیدار گفت: مشهد ارزان ترین مقصد گردشگری کشور است ، در حال حاضر هتل های 3 ستاره با کمتر از 10 دلار به گردشگران اقامت داده و از آن ها پذیرایی می کنند.

او هم چنین به ظرفیت های گردشگری ، زیرساخت های حمل و نقلی و خدمات گردشگری و رفاهی مشهد نیز اشاره کرد.
کد خبر 182984

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =