چمدان: دلاور بزرگ نیا روز سه شنبه در حاشیه نشست خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی با معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایرنا گفت: لوح ثبتی این خانه در روزهای آینده از طریق مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و فرهنگی سازمان میراث فرهنگی به استان تهران ابلاغ خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران همچنین گفت: در 6 ماه نخست امسال با پیگیری های ما در مراجع قانونی هیچ بنای ثبتی پایتخت از فهرست ملی خارج نشده است.

دلاور بزرگ‌نیا در حالی از ثبت خانه فروغ خبر داده است که فرهاد نظری مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی تاکید کرده است مدیرکل میراث فرهنگی استان حق اعلام ثبت آثار را ندارد.

نظری با بیان اینکه این خبر را نه رد می‌کنم نه تایید به ایلنا گفت: از آنجا که اعلام ثبت یک اثر در فهرست میراث فرهنگی باید به تایید و تصویب رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برسد، بنابراین مدیرکل استان نمی‌تواند چنین خبری را اعلام کند.

[caption id="attachment_182720" align="aligncenter" width="880"] دلاور بزرگ‌نیا در حالی از ثبت خانه فروغ فرخزاد خبر داده است که فرهاد نظری صراحتا عنوان می‌کند او حق ندارد ثبت یک آثار را اعلام کند[/caption]

به گزارش چمدان، فروغ فرخزاد زاده 8 دی 1313 در تهران، 24 بهمن 1345 در سانحه رانندگی درگذشت و از وی پنج دفتر شعر منتشر شده است.

مردادماه امسال خبر تخریب خانه پدری فروغ فرخزاد رسانه ای شد که میراث فرهنگی استان تهران پس از آن اعلام کرد با تشکیل اضطراری پرونده برای ثبت ملی این خانه و ارسال آن به سازمان میراث فرهنگی کشور زمینه جلوگیری از تخریب آن توسط مالک را فراهم آورده است.

خانه پدری فروغ فرخزاد در محله امیریه، کوچه خادم آزاد واقع شده است. امیریه محله ای قدیمی در جنوب شهر تهران است که از ابتدای خیابان ولی‌عصر(عج) حد فاصل میدان راه‌آهن تا خیابان امام خمینی را در بر می گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران پیشتر به خبرنگار ایرنا گفته بود که خانه پدری فروغ فرخزاد متعلق به اواخر دوره قاجار است و ساختمان ارزش تاریخی چندانی ندارد اما به علت آنکه محل سکونت شاعر معاصر بوده تلاش برای ثبت اضطراری آن در دستور کار قرار گرفت.

بزرگ نیا اظهارامیدواری کرد که با همکاری شهرداری تهران این ملک از مالکان خریداری شود.
کد خبر 182700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =