قائم مقام ستاد اقامه نماز فارس: روزی به نام کوروش نامگذاری شود | برای برگزاری روز کوروش برنامه ریزی کنیم

چمدان: حجت الاسلام علی سقاچی با بیان اینکه درباره کوروش دو نظریه وجود دارد افزود: برخی کوروش را همان ذوالقرنین می‌دانند که در قرآن از وی نام برده شده است که پیامبری دادگر بوده است و در مقابل فساد ایستاد و از مردم در برابر گزند اقوام مهاجم محافظت کرد.

این خطیب دینی ادامه داد: برخی دیگر نیز معتقدند که کوروش پیامبر نبوده است، بلکه حاکمی بود که مردم از او رضایت داشتند و برای آنان امکانات بسیاری فراهم آورده بود از جمله به آبادسازی راه‌ها و سامان‌دادن به زندگی مردم می‌پرداخت.

ایرنا نوشت: سقاچی با بیان اینکه یکی از الطاف خداوند به انسان خدمت به خلق است، ابراز داشت: اگر صادقانه به خلق خدا خدمت کنید خدا شما را نگه می‌دارد.

وی در توضیح این نکته اظهار داشت: حضرت موسی (ع) از خدا پرسید چرا فرعون را از زمین محو نمی‌کنی و خداوند به او پاسخ داد زیرا او به معیشت مردم رسیدگی می‌کند و بر سر در کاخش 'بسم‌الله الرحمن‌الرحیم' نگاشته شده است و ما آن را می‌بینیم و فرعون را نمی بینیم و هرگاه این نام را محو کرد او را عذاب خواهیم داد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز فارس ادامه داد: روزی که فرعون به دلیل خدماتش ادعای خدایی کرد و نام خدا را پاک کرد، مقدمه نابودی او فراهم شد؛ بنابراین اگر نام کسی جاودان و یادش ماندگار می‌شود به دلیل خدماتی است که به خلق خدا کرده است.

سقاچی افزود: گروه دوم که معتقدند کوروش پیامبر نیست، می‌گویند او انسانی خدوم، فهیم و کاردان بوده است که به مشکلات رسیدگی می‌کرد، به معیشت مردم توجه داشت و جلوی دزدی‌ها را می گرفت.
این کارشناس مسائل مذهبی که پاسخ های وی به مسائل شرعی مردم روزانه در رادیو فارس پخش می شود، با اشاره به مثل 'الانسان حریص علی ما منع' که به معنای انسان بدانچه از آن منع شود، حریص‌تر می‌شود، اظهار داشت: در سالیان گذشته که روز موسوم به کوروش رنگ و بوی سیاسی و امنیتی گرفت، جمعیت بیشتری در پاسارگاد جمع شدند؛ زیرا وقتی جلوی کسی گرفته شد، بیشتر بدان چیز حریص می‌شود.

وی اظهار داشت: ما باید خود، برای برگزاری روز کوروش برنامه ریزی کنیم و این مجال را به دشمنان ندهیم.

قائم مقام ستاد اقامه نماز در فارس با تاکید بر اینکه فضا برای گرامیداشت کوروش مناسب‌سازی نشده است، اظهار داشت: امروز فضای مجازی، حقیقی شده است و دشمنان هرچه بخواهند در این فضا القا می‌کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از افرادی که در این روز در پاسارگاد جمع می‌شوند، شیرازی نیستند، بلکه براساس آمار از 17 استان کشور و از شهر‌های گوناگون گرد هم جمع می‌شوند؛ بنابراین ضروری است که فضا را برای حضور آنان مناسب سازی کنیم.

سقاچی با بیان اینکه دشمن درپی آن است که امور را در دست گیرد، تاکید کرد: رسانه‌های غربی امنیتی کردن روز کوروش را به معنای ترس نظام ترجمه می‌کند؛‌ درحالیکه نظام ترسی ندارد و چنانچه برگزاری این روز را آزاد کنیم، هر‌کس می‌تواند بیاید و اتفاقی نیز رخ نمی‌دهد.

وی ادامه داد: اگر این روز را تعطیل کنیم، مشکلات حل نمی‌شود، بلکه زمینه برای بروز ناهنجاری‌ها فراهم می‌شود و فضا در اختیار غرب قرار می‌گیرد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز فارس گفت: اگر فضای آثار تاریخی پاسارگاد به خوبی مدیریت شود، هیچ فردی شعار هنجارشکنانه سر نمی دهد؛ زیرا فضا و امکانات و مدیریت در دست ماست.

سقاچی افزود: با مدیریت و برنامه ریزی و نیز برپایی غرفه های مختلف، فضای مناسب ایجاد می‌شود و اخلال‌گران در‌می‌یابند که فضا برای حضور آنان فراهم نیست و خود، صحنه را ترک می‌کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از افرادی که در مراسم روز کوروش شعارهای هنجار شکنانه می‌دهند، افرادی با پیشینه نادرست هستند، گفت: این فضا به دعوت خارجی ها آماده شده که این گونه افراد را ترغیب می‌کنند تا در روزی مشخص برای فریاد زدن و ایجاد اخلال در آرامگاه کوروش جمع شوند.

سقاچی با اشاره به ناآرامی‌های دی ماه گذشته در شیراز بیان کرد: حدود 12 تن از افرادی که در این ناآرامی‌ها در مرکز استان فارس دست داشتند، ایرانیان مقام انگلستان بودند که برای متشنج کردن فضا وارد میدان شدند.

این خطیب دینی اظهار داشت: باید امکان اعتراض برای مردم فراهم شود و بتوانند سخن خود را بگویند؛ زیرا اعمال فشار بیش از حد باعث از دست رفتن کنترل می‌شود؛ ‌همانگونه فشار بیش از حد بر یک فنر کنترل آن را از دست خارج می‌کند.

سقاچی با بیان اینکه فضا در روز موسوم به کوروش باید در دست افراد متدین باشد و برنامه ریزی فرهنگی صورت گیرد،‌ گفت: کسی نباید در این روز به دین تعرض و به نظام بی حیایی کند و البته رفتار‌های ناهنجار مستوجب تنبیه است.

وی امنیتی کردن روز کوروش را اقدامی موقتی خواند و گفت: افرادی که در این روز به نظام و دین کج‌دهنی می‌کنند باید توبیخ شوند اما نباید جلوی دیگر افراد را گرفت.

سقاچی افزود: باید قاطعانه در مقابل برخی افراد که برای اخلال‌گری می‌آیند، ایستاد، برخی دیگر نیز در این روز جمع می‌شوند تا بدانند چه خبر است و بعضی افراد نیز واقعاً برای خواندن فاتحه در این روز جمع می‌شوند؛ بنابراین نباید زمینه برای موج‌سواری بیگانگان فراهم شود.

قائم مقام ستاد اقامه نماز استان فارس با اشاره به برگزاری یادروزهای سعدی و حافظ در شیراز گفت: ما در این مناسبت‌ها از رئیس جمهور، وزرا و علما دعوت می‌کنیم و یاد این افراد را گرامی‌ می‌داریم، همین کار را می‌توان با تعیین یادروز کوروش صورت داد.

کوروش، بنیانگذار و نخستین پادشاه هخامنشی بود که از سال 559 تا 529 قبل از میلاد به مدت 30 سال بر نواحی گسترده ای از آسیا حکومت کرد.

منشور کوروش که به عنوان کهن ترین و نخستین بیانیه حقوق بشر در جهان شناخته شده در سال 1258خورشیدی (1879میلادی) هنگام کاوش های باستان‌شناسی هیات بریتانیایی در محوطه باستانی بابل در بین‌النهرین به دست آمد.

سازمان ملل متحد، مفاد این منشور را در سال 1971میلادی، به 6 زبان رسمی دنیا منتشر کرد.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد که آرامگاه کوروش را در خود جای داده است، پنجمین مجموعه ثبت شده ایران است که در سال 1383خورشیدی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

از آن زمان، زمزمه هایی مبنی بر بزرگداشت کوروش مطرح شد، هرچند برخی می گویند این دیدگاه از زمان دولت موقت در سال های نخست پیروزی انقلاب مطرح بوده است.

برخی افراد هفتم آبانماه را مقارن با سالروز ورود کوروش به بابل و فتح تاریخی این منطقه و همچنین سالروز صدور فرمان حقوق بشری این پادشاه هخامنشی می دانند و آن را گرامی می دارند، هرچند در اصالت این مناسبت تاریخی تردیدهایی توسط مورخان مطرح شده است.

پیش از این پیشنهادهایی همچون نامگذاری روزهای تولد یا وفات کوروش، سالروز نگارش منشور حقوق بشر و یا روز اعلام رسمی حاکمیت بنیانگذار حکومت هخامنشی به نام روز کوروش مطرح شده است.
شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادتشهر در فاصله 130 کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.
کد خبر 182664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =