چمدان : ایده خانه گردشگری فرهنگی در شیراز سال 92 مطرح شد تا اتصالی بین اقتصاد و فرهنگ در حوزه گردشگری باشد. صاحبان این ایده سال 94 خودشان آستین‌ها را بالا زدند و وارد گود شدند. سووشون نخستین اقامتگاه بوم‌گردی در بافت تاریخی شهر شیراز است. این اقامتگاه تنها دو اتاق دارد و ظرفیت پذیرش 8 تا 10 نفر را داراست.

اتاق به نقاشی‌های قاجاری مزین است و از خواب که چشم باز کنید تصویر می‌کنید شاهزاده‌ای قجر هستید، والی ملک فارس. دور تا دور اتاق به صنایع دستی مزین است و حیاطی زیبا انتظار شما را می کشد. حیاط کوچک تصور والی فارس بودن و سفر در زمان را از شما می‌گیرد. حیاطی نقلی که با صنایع دستی تزیین شده و حوض کوچکی در میانش می‌جوشد. خانه برای عهد قاجار است و گچ‌بری‌ها دیوارش را زینت بخشیده‌اند. نام این اقامتگاه را به یاد سیمین دانشور انتخاب کرده‌اند و می‌گویند مطمئن هستند که سیمین دانشور زمانی در این محله زندگی کرده است اما نتوانستند آن خانه را پیدا کنند. حالا این خانه را به یاد آن نویسنده نامدار ایرانی که اهل شیراز بوده به نام معروف‌ترین اثرش سووشون گذاشته‌اند.از اقامتگاه که بیرون بیاید، لا به لای پیچ‌های تاریخ شیراز گم می‌شوید، در نزدیکی شما عمارت فاخر نارجستان قوام قرار دارد و می‌توانید ساعت‌ها در اطراف سووشون به دنبال تاریخ شیراز بگردید. سووشون در مرکز بافت تاریخی شهر شیراز قرار دارد و این فرصتی برای گردانندگانش شده تا تورهای متعدد تاریخی برگزار کنند. در سووشون می‌توانید تور آبش خاتون و سعدی را انتخاب کنید و به قرن هفتم سفر کنید. به سراغ مقبره آبش خاتون بروید، داستان حمله مغول را بشنوید و بناهای تاریخی زیبای شهر را بازدید کنید و سر آخر دوباره به میان حیاط سووشون فرود آیید.

بار دیگر می‌توانید مسافر ماشین زمان شوید و به قرن هشتم سفر کنید. آنها قصه شاهزاده منصور و حافظ در بخش دیگری از بافت تاریخی شیراز انتظار شما را می‌کشد. این تورها دغدغه مدیران این اقامتگاه است و می‌گویند 400 بسته گردشگری را بر پایه ظرفیت‌های تاریخی، خوراک، لباس و موسیقی شیراز طراحی کرده‌اند.خوراک تاریخی جاذبه دیگری است که در سووشون می‌توانید تجربه کنید. در این اقامتگاه خبری از غذاهای محلی نیست و دیگ‌ها برایتان تاریخ را بار گذاشته‌اند. آشپز سووشون شیخ ابواسحاق اطعمه شیرازی است که از دل تاریخ دستور آشپزی را به شعر سروده و برایتان غذاهایی مانند کیپا، مزغفر، آش بغراج، جوش بره و دها خوراکی که نامش را نشنیده‌اید، تدارک دیده است. غذاهای تاریخی دغدغه دیگری است که سووشون به دنبال آن است تا گردشگران این بار در لا به لای تاریخ به دنبال طعم‌های لذیذ بگردند و آن را تجربه کنند.مدیران سووشون معتقدند که ایجاد جای خواب برای گردشگران هدفشان نیست و قصد توسعه اقامتگاه را ندارند و تمرکز خود را روی طراحی تورهای تخصصی شیراز گذاشته‌اند. اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی سووشون برای هر نفر 70 هزارتومان هزینه دارد و تورهای این اقامتگاه نیز 29 هزار تومان است. سووشون در بافت تاریخی شهر شیراز و در نزدیکی نارجستان قوام قرار دارد.

اگر به شیراز رفتید اقامتگاه سووشون را می‌توانید از طریق نقشه زیر پیدا کنید.
کد خبر 182566

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • dwed ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
    هتل در ایران بسیار گران است