چمدان: اولین شماره از چهره‌ها و بناهای تاریخی را به مناسبت سالروز تولد استاد آواز ایران به محمدرضا شجریان اختصاص داده‌ایم.

یکی از بناهای تاریخی با ارزش کشورمان ارگ بم است. ارگ بم بزرگترین سازهٔ خشتی جهان ۵ دی ۱۳۸۲ در اثر زلزلهٔ شدیدی که شهر بم و حومهٔ آن را تحت تأثیر قرار داد تقریباً به طور کامل از بین رفت.

استاد شجریان پس از زلزله هولناک بم اجرایی خاص در سوگ بم داشت که تصاویر ارگ تاریخی آن در این کنسرت بارها به نمایش درآمد.

 

بم و فضای فرهنگی آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است. این ارگ عظیم که در مسیر جادهٔ ابریشم قرار دارد سده ۵ پیش از میلاد ساخته شده‌ و تا سال ۱۸۵۰ پس از میلاد همچنان مورد استفاده بوده است.

استاد شجریان در کنار کولوسئوم

کولوسئوم (Colosseum) یک تماشاخانه در شهر رم ایتالیا است. کولوسئوم بزرگترین تماشاخانه در امپراتوری روم بوده‌ است که ظرفیتی میان ۵۰۰۰۰ نفر و ۸۰ درب ورودی داشته‌ است. ساخت کولوسئوم توسط وسپاسیان بین سال‌های ۶۹ تا ۷۰ میلادی پایه‌گذاری شد.

* کولوسئوم بزرگترین آمفی تئاتر در دنیاست و در حال حاضر در حال مرمت و بازسازی است.

* نام اصلی کولوسئوم، آمفی تئاتر فلاویان بوده که آن را از امپراطور سلسله‌ فلاویان گرفته است.

* کولوسئوم میدانی برای به نمایش گذاشتن مسابقات گلادیاتورها، جنگ با حیوانات، نبردهای مشهور، اعدام با رهاسازی حیوان‌های وحشی و نمایش‌های درام بوده است.

* با گذر زمان این بنا با بلایای طبیعی زیادی مواجه شد، اما زلزله‌هایی که در سال ۸۴۷ و ۱۲۳۱ میلادی اتفاق افتاد، بیشترین آسیب را به این بنا زدند.

* کولوسئوم در رم با بیش‌ از 7میلیون بازدیدکننده پرطرفدارترین بنای تاریخی و میراث فرهنگی ایتالیا در سال 2017 بیشترین بوده است.

* یک زوج اهل شیلی (زن 42 ساله و مرد 40 ساله) درحالی که تلاش می‌کردند تکه‌هایی از آجرهای عهد رم باستان مربوط به بنای کولوسئوم را داخل کیف‌دستی بریزند دستگیر شدند.

[caption id="attachment_182384" align="aligncenter" width="695"] تصویر استاد محمدرضا شجریان در کنار بنای تاریخی کولوسئوم در ایتالیا | عکس از صفحه اینستاگرام منتسب به هوشنگ ابتهاج[/caption]

 

[caption id="attachment_182385" align="aligncenter" width="1600"] نمایی دیدنی از کولوسئوم | عکس از هدا عربشاهی[/caption]

 

 
کد خبر 182354

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =