بیانیه ایکوم درباره لزوم اختصاص بودجه دولتی کافی به موزه‌ها

چمدان: شورای بین المللی‌موزه ها (ایکوم) بر لزوم اختصاص بودجه دولتی کافی به موزه‌ها تاکید و در این خصوص بیانیه‌ای صادر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

همانگونه که همکاران برزیلی ما در حال برآورد میزان خسارات وارده به میراث فرهنگی جهان در پی آتش‌سوزی ویرانگر در موزه ملی‌شان هستند، ما -جامعه بین‌المللی موزه داری- نیز می‌بایست با برخی حقایق تلخ در حوزه کاری خود روبرو شویم.

روند در حال گسترش کاهش هزینه‌های دولتی در حفاظت از میراث فرهنگی به شدت موجودیت موزه‌ها در بسیاری از نقاط دنیا را به خطر انداخته است. "میراث فرهنگی" اصطلاحی کلی است که مرتبا توسط دولت‌ها برای اشاره به هزینه‌هایی که در بخش‌های اموال تاریخی، یادمان‌ها، سایت‌ها و موزه‌های ملی می‌کنند استفاده می‌شود اما هر یک از این حوزه‌ها تنها سهمی [اندک] از کل آن بودجه را به خود اختصاص می‌دهند.

بودجه‌های دولتی برای تاسیس موزه‌های جدید تصویری غیرواقعی و مبالغه‌آمیز ارائه می‌دهند؛ همانگونه که بودجه برای پروژه‌های در دست اجرای موزه‌ها نیز به طور پیوسته لغو می‌شوند. در چنین وضعیت نابسامانی، موزه‌ها خلاقیت و انعطاف بسیار خوبی را در جذب و ایجاد منابع جدید مالی مانند اسپانسرها، کمک‌های غیر دولتی و فعالیت‌های تجاری از خود نشان داده‌اند. با این وجود، تمامی این اقدامات تنها در سایه حمایت جدی دولتی به شکل سیاست‌های عمومی و تعهد صریح به تامین مالی برای فعالیت‌های روزانه موزه‌ها پایدار خواهند بود.

اهمیت کمک‌های دولتی در بخش میراث فرهنگی و موزه‌ها را نمی‌توان دست کم گرفت. موسسات ما منابع عمومی و حیاتی هستند که حافظه جمعی و میراث‌مان را برای نسل‌های بعدی حفظ می‌کنند، درست مانند موزه ملی ریودوژانیرو. آنها برای یادگیری و اکتشاف تمامی طبقات اجتماعی، حتی محروم‌ترین اقشار مکان‌هایی غیرقابل جایگزین هستند.

دولت‌ها باید سیاست‌هایی را جهت حمایت از این ماموریت خطیر، ازجمله در اولویت قرار دادن امنیت موزه‌ها و توجه به حفاظت و نگهداری دائمی مجموعه‌ها تنظیم نمایند. بدون این حمایت، جنبه‌های حیاتی فعالیت موزه‌ها نادیده گرفته می‌شود که می‌تواند نتایج فاجعه بار و دردناکی مانند تجریه برزیل در پی داشته باشد.

موزه ملی برزیل به راحتی و به سرعت نمی‌تواند بازسازی شود، اما حمایت و همدلی از طرف جامعه بین‌المللی موزه‌ها و واکنش‌های اجتماعی عمومی نسبت به این حادثه همگی گواهی بر قدرت و توانایی موزه‌ها در تاثیرگذاری بر انسان‌ها هستند.

شورای بین المللی‌موزه ها (ایکوم) در پی فاجعه موزه ملی برزیل، سیاست گذاران و تصمیم گیرندگان را در سراسر جهان به درک اهمیت توجه به موزه ها، به تخصیص منابع مالی کافی و به فراهم سازی شرایطی که به این موسسات امکان ایفای نقش خطیرشان در جوامع برای نسل‌های آینده را می‌دهد فرامی‌خواند.

ما برای همکاری با دولت‌های ملی و محلی به خصوص دولت برزیل، همراه با سازمان‌های همکارمان مانند ایکروم، یونسکو ،OECD و سایر سازمان‌هایی که در ساخت آینده موزه‌ها سهیم هستند جهت حصول اطمینان از اینکه چنین فاجعه‌ای در این مقیاس دیگر هرگز تکرار نخواهد شد اعلام آمادگی می‌کنیم.
کد خبر 182220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =