اسناد دیداری و شنیداری مرکز اسناد مجموعه نیاوران بازخوانی می‌شود

چمدان: سید رحمت‌اله رئوف حنان مدیر این مجموعه با اعلام این خبر گفت: اسناد دیداری و شنیداری مرکز اسناد این مجموعه با هدف ساماندهی این اسناد به صورت دیجیتالی و سهولت در خدمات‌رسانی به پژوهشگران و مراجعه‌کنندگان به اين واحد برای نخستین بار بازخوانی می‌شود.
رئوف حنان افزود: اسناد به جای مانده در ميان اموال و آثار کاخ‌های مجموعه نياوران، به دليل روايت بخش‌هايی از رويدادهای بيرونی و درونی دربار پهلوی که مرتبط با تاريخ معاصر ايران‌ است، ارزش خاصی دارند و بايد برای استفاده عموم فرهيختگان مورد توجه قرار گيرند. از این رو باید به سمت دیجیتالی سازی اسناد پیش برویم تا علاوه بر نسخه اصلی، تصویرهای اسکن شده از آثار نیز ثبت، ضبط و نگهداری شود تا محققان به راحتی بتوانند از تصاویر دیجیتالی استفاده کنند.
او ادامه داد: پروژه ساماندهی اسناد تصویری شامل عکس های این مرکز از تیر ماه سال جاری در دو فاز آغاز و در این پروژه حدود 6 هزار قطعه عکس ساماندهی و در نرم افزار جام ثبت شده است. در ادامه این اقدام، با تجهیز این مرکز به دستگاه اسکنر تخصصی، امکان اسکن حدود 2 هزار اسلاید و 4 هزار نگاتیو موجود در این مرکز نیز فراهم شده است.
مدیر مجموعه نیاوران افزود: اسکن فیلم های قدیمی در قالب‌های مختلف مانند اسلاید و نگاتیو می‌تواند بهترین راه برای حفظ و نگهداری این اسناد باشد و به منظور حفظ این اسناد از آسیب های ناشی از گذر زمان، این مجموعه اقدام به بازخوانی و دیجیتالی سازی آرشیو دیداری و شنیداری خود کرده است. افزون بر اینکه شرايط مخزن این مرکز به گونه اي است كه نوسانات دما، رطوبت و نور تحت كنترل قرار گرفته تا كمترين آسيب ممكن به اسناد و مدارك وارد شود.
بر اساس این خبر، این مجموعه همچنین با تأمین قطعات مورد نیاز امکان بازخوانی حدود 3 هزار و 700 صفحه گرامافون را در این مرکز فراهم کرده است.
شایان ذکر است اسناد موجود در اين مرکز شامل آلبوم‌های عکس متعلق به دوره پهلوی، نگاتيو، اسلايد، اسناد دست‌ نوشته‌های مشخص خانواده پهلوی دوم و همچنين مدارک مربوط به امور داخلي دربار، صفحات گرامافون و نوارهای صوتی شامل آثار موسيقی کلاسيک، جاز، سنتی، پاپ، قصه، شعر، آوازهاي کودکان و ادبيات معاصر همانند اشعار نيما يوشيج و اخوان ثالث و همچنين فيلم‌های ويدئويی شامل تصاويری از مناظر کاخ‌هاي نياوران و مراسم رسمی، تشريفاتی و غيره است. این مرکز با هدف طبقه بندی، ساماندهی، بازيابی، آسيب شناسی، ترميم، حفاظت و حراست از اسناد دوران پهلوی دوم در تاریخ دوم خرداد ماه 1383 همزمان با هفته بزرگداشت میراث فرهنگی افتتاح شد.
کد خبر 182204

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =