چمدان : شاید بتوان هی-اون- وای را بهترین شهر جهان برای عاشقان و شیفتگان کتاب به‌ویژه از نوع کتاب‌های کمیاب دانست. زیرا این شهر کوچک با جمعیت فقط هزار و 500 نفر، بیش از 40 کتابفروشی دارد که بیشتر آنها کتاب‌های دست‌دوم و نادر عرضه می‌کنند. این شهر همچنین میزبانی «جشنواره ادبی هی» را هم به عهده دارد. در این جشنواره که همه سال اواخر ماه می برگزار می‌شود بیش‌از 80 هزار نویسنده و ناشر از سراسر جهان شرکت می‌کنند.

سابقه عرضه کتاب در این شهر بازاری کوچک به حدود نیم‌قرن می‌رسد و از سال 1961 آغاز می‌شود یعنی زمانی‌که ریچارد بوث، اولین کتابفروشی کتاب‌های دست دوم خودش را در یک ایستگاه آتش‌نشانی قدیمی باز کرد. او دو مرد قوی‌هیکل استخدام کرد و همراه آنها به آمریکا رفت زیرا در آن دوره کتابخانه‌های آمریکایی به‌سرعت درحال تعطیلی بودند و کتاب‌هایشان را حراج می‌کردند. او کتاب‌های کتابخانه‌های آمریکایی را خرید و بار کشتی کرد و به هی-اون-وای بازگشت و در مغازه‌اش عرضه کرد.

این کار ریچارد بوث به‌ حدی با استقبال مواجه شد که از دهه 70 میلادی شهر هی در سطح بین‌المللی به «شهر کتاب‌ها» معروف شد و امروزه این شهر به لطف کتابفروشی‌هایش سالانه بیش‌ از 500 هزار گردشگر جذب می‌کند.

از بین تمام کتابفروشی‌های شهر هی، عجیب‌ترین و دلفریب‌ترین آنها مغازه‌هایی به نام «کتابفروشی‌های صداقت» (Honesty Bookshops) است. این کتابفروشی‌ها معمولا چیزی بیشتر از یک قفسه کتاب روی دیوار نیستند و معمولا هیچ فروشنده‌ای در آنها کار نمی‌کند. مردم به‌سادگی کتاب موردنظرشان را انتخاب می‌کنند و پولش را داخل صندوق کوچکی که کنار قفسه گذاشته شده می‌اندازند.

یکی از این کتابفروشی‌های صداقت که رو باز است در زمین‌های قلعه هی قرار دارد. این قلعه که در قرن 12 میلادی ساخته شده در قلب این شهر کوچک است. این کتابفروشی رو باز شامل قفسه‌های چوبی است که به دیوارهای سرحدات قلعه نصب شده است.

شهر هی-اون-وای از سال 1988 میزبان جشنواره ادب و هنر هی است که سال به سال بر وسعت آن افزوده می‌شود و امروزه نمایش فیلم و اجراهای موسیقی هم در آن برگزار می‌شود.

[related-post id="37657"] 
کد خبر 181911

برچسب‌ها