ایجاد کرسی نمایندگی یونسکو در یزد | یونسکو فقط در تهران نمی‌تواند همه موارد را مدیریت کند

چمدان :  بهمن نامور مطلق 26 شهریور ماه در کمیسیون فرهنگی شورای شهر یزد از نامزدی شهر یزد برای نمایندگی کمیسون ملی ایران در استان‌ها خبر داد و گفت: بررسی‌های لازم در این زمینه صورت گرفته است، در صورتی که در شورای کمیسیون ملی در تهران به تایید برسد تا یک ماه آینده نتیجه آن اعلام می‌شود.

وی افزود: این نمایندگی در واقع وظایف کمیسیون ملی را در استان‌ها در زمینه فعالیت‌های مرتبط با ثبت، نظارت و پایش رصد می‌کند.

نامور مطلق توسعه پایداری شهر، صیانت محیط زیست، حفظ تنوع فرهنگی و توجه به فرهنگ را از اولویت‌های اصلی این نهاد دانست و تاکید کرد: با توجه به اینکه موضوع آب فقط مختص به ایران نیست این موضوع هم در کمیسیون به صورت جدی دنبال می‌شود.

وی افزود: یونسکو فقط در تهران نمی‌تواند همه این موارد را مدیریت کند و باید پایگاه‌های متعددی در ایران داشته باشد.

نامور مطلق، کمیسیون ملی یونسکو در ایران را صاحب پنج گروه اداری مالی، فرهنگ، رسانه، علوم اجتماعی، علمی و آموزشی معرفی کرد و گفت: در یونسکو پاریس هم به همین شکل وجود دارد.

مدیر گروه فرهنگ و هنر کمیسیون ملی یونسکو در ایران در بخش دیگری از اظهاراتش به شهر خلاق اشاره کرد و گفت: خلاقیت در رشته‌های صنایع دستی و هنرهای مردمی، هنر رسانه، سینما، طراحی، صنایع غذایی، ادبیات و موسیقی شاخص برای شهر خلاق از سوی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) تعریف شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: در آینده نزدیک سایر شهرهای ایران به شبکه شهرهای خلاق جهانی متصل شوند و ضمن برخورداری از قابلیت‌های بالا در عرصه فرهنگ و هنر از ویژگی چنین شهرهایی استفاده کنند.غلامعلی سفید رئیس شورای اسلامی یزد نیز در این جلسه به ویژگی‌های بارز شهر میراث جهانی یزد اشاره کرد و گفت: یزد با میراث غنی فرهنگی، جاذبه طبیعی و گردشگری، بی‌نظیرترین بافت تاریخی زنده دنیا و آثار متعلق به دوران قبل از اسلام و معماری اسلامی را دارد و به اولین شهر خشتی دنیا و دومین شهر تاریخی جهان نیز مشهور است.

شبکه شهر‌های خلاق یونسکو از سال 2004 میلادی شکل گرفت و زمینه‌ای را برای همکاری شهر‌های مختلف در ثبت یونسکو فراهم ‌کرد. براساس استانداردهای این نهاد بین المللی، شهر خلاق، به شهری گفته می شود که از نوآوری و توانمندی شهروندان آن در توسعه پایدار شهری استفاده می‌کنند، همچنین شهر خلاق جایی است که هنر و تنوع فرهنگی به دلیل اهمیت و توانایی خاصی که دارد، مورد تشویق قرار می‌گیرد و افراد می‌توانند در زندگی روزمره خود از فعالیت‌های خلاق در آن بهره ببرند.
کد خبر 181752

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =