شورای نگهبان طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی را رد کرد| اشکالات وارده به قوانین میراث فرهنگی از موازین خلاف شرع تا قوانین و مقررات قبل از انقلاب

چمدان : عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود که ظهر امروز (شنبه 24 شهریور) که در محل این شورا برگزار شد، اظهار داشت:طرح «تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی شناخته شد.

او افزود: همچنین این شورا اعلام کرد ه که در صدر ماده واحده اطلاق قوانین و مقررات مربوط به میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مواردی که خلاف موازین شرع باشند، نظیر قوانین و مقررات قبل از انقلاب اشکال دارد.

وی توضیح داد: طرح «تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» در جلسه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی تصویب و در جلسه مورخ 24 مرداد 1397 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش چمدان، نظر اعلام شورای نگهبان به شرح زیر است:
۱. در صدر ماده واحده اطلاق قوانین و مقررات مربوط به میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مواردی که خلاف موازین شرع باشند، نظیر قوانین و مقررات قبل از انقلاب اشکال دارد.
۲. ذیل ماده واحده که بار مالی ناشی از تغییر عنوان را از محل صرفه‌جویی تأمین نموده است با توجه به نظریه تفسیری شمارة ۴۹۷۴۹/۳۰/۹۱ مورخ ۲۳/۱۲/۱۳۹۱ شورای نگهبان، مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی شناخته شد.

کدخدایی همچنین با اشاره به تأیید مصوبه مجلس درباره منع به کارگیری بازنشستگان، تصریح کرد: با اصلاحاتی که در جلسه ششم شهریور امسال به تصویب مجلس رسید، در جلسه 21 شهریور امسال شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر، موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی همچنین در پاسخ به سوالات متعدد خبرنگاران رسانه‌ها درباره مصادیق قانون منع به کارگیری بازنشستگان،گفت: ما در شورای نگهبان نسبت به مصادیق ورود نمی‌کنم و این به عهده دستگاه‌های اجرایی است.
کد خبر 181426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =