چمدان :  مهرداد بائوج لاهوتی عضو فراکسیون گردشگری مجلس در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان این مطلب افزود: آمار گردشگران و ورود آنها به کشورهای مختلف را در دنیا براساس اقامت در هتل محاسبه می‌کنند ولی ما این آمار را براساس عبور از مرز محاسبه می‌کنیم.

وی با رد آمار 5 میلیون گردشگر که از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان می‌شود افزود: بسیاری از این 5 میلیون نفر گردشگر که ثبت آمار شده‌اند فقط از مرزهای ما عبور کرده‌اند اما حتی یک شب هم در کشور اقامت نداشته‌اند. به همین دلیل است که سازمان گردشگری جهانی در محاسبه نرخ در آمدهای گردشگری، آمار گردشگران خارجی ایران را حدود یک میلیون نفر محاسبه کرده است.

[related-post id="180891"]

محمدرضا پوینده مدیر کل اسبق گردشگری خارجی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در واکنش به این اظهارات لاهوتی گفت: آقای لاهوتی اطلاعات کافی ندارد. به نظر می‌رسد همه دستگاه‌های حکومتی باید نگاهی جامع و دقیق‌تر به بحث گردشگری داشته باشند.

وی با بیان اینکه گردشگری در ایران صنعت جوانی است ادامه داد: در سال‌های اخیر حتی در بخش گردشگری پزشکی از 15 کشور همسایه جذب خوبی داشته‌ایم اما این صنعت نیازمند هماهنگی میان دستگاهی بسیاری است. ضمن اینکه مردم جهان شناخت درستی از امنیت و نظم اجتماعی ایران ندارند و پیاده‌سازی این مهم نیازمند تبلیغات گسترده از سوی رسانه‌های بین المللی، صداوسیما و سفارتخانه‌هاست.

بخش‌هایی از این اظهارات را در ویدئوی زیر ببینید:

دبیر کمیسیون سلامت و گردشگری اتاق بازرگانی ایران و عراق نیز با بیان اینکه در ایران توجه چندانی به صنعت گردشگری نمی‌شود. گفت: ممکن است که امسال ورود گردشگران خارجی به ایران با 38 درصد افزایش روبرو شده باشد اما این تعداد گردشگر سازماندهی نشده‌اند چون ما فرودگاه بین المللی به معنای واقعی نداریم، وقتی یک مسافر اروپایی وارد ایران می‌شود و قصد سفر به مثلث گردشگری ایران یعنی اصفهان، شیراز و یزد را می‌کند با مشکل حمل و نقل جاده‌ای و ریلی مواجه می‌شود. ضمین اینکه امنیت و آرامش در این زمینه‌ها وجود ندارد. کمبود رستوران‌های بین شهری از دیگر مشکلات گردشگران است. نبود سرویس بهداشتی مناسب بین شهری از دیگر مسائلی است که گردشگران را آزار می‌دهد. حتما باید زیرساخت‌های گردشگری را بهبود ببخشیم.

[related-post id="180764"]

حسین ایمانی خوشخو رئیس انجمن علمی گردشگری ایران نیز گفت: در بخش تصمیم‌سازی هنوز به جایی نرسیده‌ایم که مسئولان و مدیران حکومتی به گردشگری باور پیدا کنند. در ایران به گردشگری نگاه تخصصی نمی‌شود. آیا تاکنون دیده شده که یک غیر پزشک وزیر بهداشت شود؟ اما در صنعت گردشگری اینگونه انتصاب‌ها بسیار داشته‌ایم.

وی افزود: هر کشوری دارای گردشگران خاص خود است و ایران هم دارای گردشگران فرهنگی است. اگر بگوییم گردشگران خارجی به دلیل قوانین و ضوابط خاص ایران مشکل دارند دلیل بر ناآگاهی ماست و گرنه گردشگران با وضعیت فرهنگی و مذهبی ما مشکلی ندارند.

مهدیه شهرابی فراهانی پژوهشگر حوزه گردشگری هم گفت: در کشور ما نگاه به گردشگر، ​غیرعلمی است. ارزان بودن ایران به عنوان هدف گردشگری ​یک مزیت رقابتی است و می‌توان روی آن مانور داد.

وی افزود: ​مراسم عزاداری عاشواری حسینی از موضوعات مورد توجه گردشگران اروپائی است. براساس آمار سالانه حدود 600 تا 700 توریست اروپائی برای تماشای مراسم عزاداری ظهر عاشورا به شهر یزد عزیمت می‌کنند. اگر مردم به اهمیت و ارزش داشته های فرهنگ خود آگاه باشند پاسداشت فرهنگی و مذهبی ما بدرستی مورد توجه قرار می گیرد.

[related-post id="1883"]
کد خبر 181156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =