چمدان : می‌گویند زمانی پایتخت اشکانی ایران زمین بوده، برخی هم معتقدند شهر محل تولد زرتشت است اما بسیاری آن را آتشکده آذرگشنسب می‌دانند و مردم آن را به نام تخت سلیمان می‌شناسند. تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی و در نزدیکی شهر تکاب قرار دارد. مجموعه باستانی و تاریخی تخت سلیمان سال 2003 در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده است.

این محوطه دارای بناهای گوناگون و ادوار تاریخی متفاوت است اما عظمت آن را تنها زمانی می‌توان درک کرد که آن را از بالا تماشا کرد. یک عکاس به تازگی تصویری از تخت سلیمان که به وسیله پهپاد از تخت سلیمان گرفته شده را در شبکه اجتماعی خود به اشتراک گذاشته است. این عکس زیبا از فراز تخت سلیمان عظمت این محوطه باستانی و جزییات آثار آن را نشان می‌دهد.

[caption id="attachment_181034" align="aligncenter" width="1280"] عکس از اینستاگرام سارا و توبی[/caption]

همچنین فیلمبرداری فیلمی که به وسیله پهپاد از تخت سیلمان گرفته شده را منتشر کرده است که جزئیات این محوطه در آن قابل تماشاست. این فیلم را در زیر ببینید.

گفتنی است که تخت سلیمان بزرگ‌ترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به‌شمار می‌رفت؛ اما در سال ۶۲۴ میلادی و در حمله هراکلیوس امپراتور رومیان به ایران تخریب شد. آباقاخان برادرزاده هلاکوخان که به دین اسلام گرویده بود، بر روی ویرانه‌های تخت سلیمان مسجدی بنا کرد که آن نیز بعدها ویران شد و تنها کاشی‌هایی با نقوش و خط برجسته از آن به جا مانده که امروزه در موزه رضا عباسی نگهداری می‌شود.
کد خبر 181019

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =