چمدان : شهر بَرزُک از توابع کاشان در 45 کیلومتری جنوب غربی این شهرستان در دامنه‌های کرکس واقع است.

در برزک مردم در ششمین روز فوت اموات‌شان مراسم یادبود برگزار می‌کنند. آنها با این اعتقاد با برگزاری مراسم مختلف از قبیل نخل‌گردانی، علم‌گردانی و غیره در ششمین روز شهادت امام حسین(ع) نیز به سوگواری می‌پردازند.

در گذشته در این آئین عاشورایی که ثبت ملی هم شده ساعتی قبل از شروع مراسم، تعدادی از بچه‌های محل در بالای بام چهارصفه با فریاد «یا حسین» مردم محل را از زمان شروع مراسم مطلع می‌کردند.

زنان که از قبل مقداری از خشکبار و تنقلات حاصل باغشان را نذر مجلس شش امام حسین(ع) می‌کنند در بعد از ظهر روز ششم به تفکیک نوع آجیل و تنقلاتی نظیر جوزقند، گردو، بادام، کشمش و نخودچی در کاسه یا بشقاب‌های چینی ریخته، کاسه‌ها را در مجمعه مسی می‌چینند و مجمعه را روی سر نهاده و به صورت گروهی به مسحد می‌آورند.

محتویات مجمعه‌ها درون مسجد بسیار زیبا و به تفکیک نوع آجیل با شمع و گل در قالب سفره‌ای با عنوان «سفره برکت» و به طول 10 تا 15 متر چیده شده و پس از آن مراسم با قرائت سوره مبارکه یاسین آغاز و متبرک می‌شود.در ادامه با مرثیه سرایی و روضه خوانی به عزاداری می‌پردازند و در نهایت آجیل‌ها را بین حاضرین تقسیم می‌کنند.

مردم برزک معتقدند با برگزاری این آیین، محصول باغاتشان پرخیر و برکت می‌شود.

گفته می‌شود در گذشته فقط هفت خانوادهٔ مشخص از اهالی محله مصلی، تنقلات خود را در هفت یا شش کاسه به نیت روز ششم و شب هفتم امام حسین(ع) می‌ریختند با مجمعه به مسجد می‌آوردند.


 برزک هفت محلهٔ قدیمی دارد. محلهٔ سرگاول sargâval، سردل sardol، باغستان، درب مسجد جامع، درب زیارت و محله مصلی، محله‌های هفت گانه برزک هستند که این آیین فقط در مسجد محلهٔ مصلی برگزار می‌شود. گفته می‌شود تقریباً تا ۳۰ سال پبش این مراسم در خانه چهارصفه مصلی که مکان عمومی برای روضه خوانی بوده، برگزار می‌شده است. اما با ازدیاد جمعیت و عدم گنجایش فضای چهارصفه به مسجد مصلی منتقل شد.
 
کد خبر 1795

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =