چمدان : عمه کوار یا عمع کویار که برخی آن را عباس‌خواهی نیز می‌گویند از جمله مراسم و آیین مذهبی است که همه ساله در شب عاشورا در منطقه خرم بید قشقایی فارس برگزار می‌شود. شهرستان خرم بید به مرکزیت صفا شهر در ۱۷۰ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است. عمه کوار  از آیین‎های منحصر به فردی است که بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد.قبل از دهه محرم علم‌های مخصوصی در سراسر منطقه به نام علم عمه کوار برپا می‌شود و در شب عاشورا عزاداران علم‌های خود را حرکت داده و به شهر خرمی، گرد علم بزرگ حضرت ابوالفضل که رو به مسجد جامع (قدیمی‌ترین مسجد منطقه است ) قرار دارد می‌رسانند. این آیین در سال ۱۳۹۰ در فهرست آیین معنوی کشور ثبت شد.سپس چراغ‌ها را خاموش می‌کنند و در تاریکی مطلق این آیین را اجرا می‌کنند. یک نفر از اجرا‌کنندگان در وسط می‌ایستد و علم را در دست می‌گیرد و چند نفر از معتمدین محل به صورت حلقه اول گرد علم جمع می‌شوند و دایره را شکل می‌دهند و با حرکاتی بسیار زیبا گرداگرد علم می‌چرخند. افراد جواب شعر عمه کوار را می‌دهند. باید به احترام علم خم شده و به نشانه تکریم و تعظیم علم را لمس کنند. عمه‌کوارخوان ابتدا شروع به خواندن اشعاری در وصف حضرت عباس می‌کند. این اشعار ترجیع‌بند است که از سده‌های پیش توسط آخوند ملافتحعلی سروده شده است. نمونه‌ای از اشعار به شرح زیر است:

عمه کوارم عباس ای شهریارم عباس. ای تاجدارم عباس / بنگر سوی سکینه ای شهریار عباس / بنگر سوی مدینه، تاج سرسکینه، رفتی که آوری آب از بهر طفل بی تاب / مردم عمو تو دریاب، جان می‌سپارم عباس / طفل دل کبابم، مشتاق روی بابم، از هجر روی بابم، عمه در اضطرابم / جان می‌سپارم عباس / ای شیعیان بگریید، بر حال اکبر من، ای قمریان بنالید بر حال اصغر من / عمه کوارم عباس، ای شهریارم عباس، ای تاجدارم عباسپس از اینکه حلقه دور علم تکمیل شد کسی حق ورود به حلقه را ندارد و هنگام چرخیدن دست هرکس بر کنار شال کمر فرد بغل دستی خود است.

علم‌هایی که از مناطق مختلف آمده‌اند از هر طرف رو به روی علم اصلی خم می‌شوند و به او احترام می‌گذارند. سپس خیل جمعیت به سمت علم اصلی سرازیر می‌شوند تا به نشانه تبریک آن را لمس کنند.

پس از اتمام مراسم پارچه‌ای را که از قبل تهیه شده و یکبار به کربلا رفته و طواف شده ‌می‌آورند و در دهه محرم در تمام هیات‌های عزاداری می‌گردانند و در آخر آن را به علم وصل می‌کنند.

این علم در حدود ۱۴۰ تکه پارچه دارد که نشان از قدمت این مراسم است. چون هر سال یک تکه پارچه به آن اضافه شده است.پس از اتمام مراسم علم را به دست علمدارها می‌سپارند. علمدارها طایفه‌ای هستند که فامیل آنها نیز علمدار است و از سال‌ها قبل وظیفه‌ نگهداری و صیانت از علم برعهده آنها بوده است.


واژه عمه کوار که در واقع عمه کو یار است بنا بر اعتقاد عوام خطاب به حضرت زینب (س) و منظور از یار ، یار حضرت امام حسین(ع) یعنی حضرت ابوالفضل العباس(ع) است .
کد خبر 1775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • Nima72 ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  1
  عمه کبار یا عباس خواهی آیین دیرینه شهر خرمی بوده و به هیچ ایل و طائفه ای ارتباطی ندارد .
 • Nima@ ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  1
  آیین عمه کبار (عمه کبار یا عباس خواهی)آیین دیرینه مردم شهر خرمی بوده و به هیچ ایل و طائفه ای هیچ ربطی ندارد