چمدان : طیف‌نگار رادیویی «مُدیس» که از دستگاه‌های طیف‌نگار ماهواره «تِرّا» (زمین) است 9 ژانویه 2018 تصویری از دریای خزر گرفت که نشان می‌دهد بادهای سطحی این دریاچه آب را مخلوط می‌کنند، رسوبات زیرین دریا را به سطح می‌آورد و در بخش‌های ساحلی دریا سایه‌ای شیری‌رنگ ایجاد می‌کنند.

دانشمندان در تلاش‌اند ماهیت این پدیده را که می‌تواند تاثیراتی منفی روی صید داشته باشد دریابند.در شرح این عکس که در صفحه اینستاگرام ناسا منتشر شده آمده است: «بسیاری از جنبه‌های دریای خزر درحال تغییرات پی‌درپی هستند: سطح آب بالا و پایین می‌رود درحالی‌که پوشش یخ و شکوفایی جلبکی همراه با تغییرات فصلی می‌روند و می‌آیند. در این تصویر، بخش‌هایی از ایران هم در قسمت پایینی این تصویر نمایان است. بادهای سطحی کمک می‌کنند آب مخلوط شود. به‌این‌ترتیب، رسوبات زیرین بالا می‌آیند و رنگی شیری ظاهر می‌شود.»

به نوشته ناسا، داده‌های ماهواره‌ای می‌توانند در نظارت بلندمدت تغییرات دریای خرز نقشی کلیدی ایفا کنند. این دریاچه حدود هزار کیلومتر از قزاقستان تا ایران امتداد دارد. ماهواره‌ها علاوه‌بر جمع‌آوری داده‌هایی درباره شوری، دما، سطوح آب و آلودگی‌های نفتی، قادرند میزان کدری سطح آب سراسر خزر را هم اندازه‌گیری کنند.
کد خبر 16832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =