چمدان : عمران گاراژیان، سرپرست کاوش تل آتشی دارستان در استان کرمان با اعلام این خبر گفت: پیشینه کاوش‌ها در این استقرار به سال 1387 برمی‌گردد که پس از بررسی مقدماتی به پیشنهاد و با حمایت پایگاه جهانی ارگ بم انجام شد.

او با بیان این‌که در آن سال کاوش­‌ها پس از بررسی مقدماتی به پیشنهاد و با حمایت پایگاه جهانی ارگ بم انجام می‌شد، افزود:اگرچه کاوش اواخر دهه‌ی 80 خورشیدی یک فصل بیشتر انجام نشد اما این کاوش منجر به شناسایی فرهنگ نوسنگی بی سفال در جنوب شرق ایران شد.

وی با اشاره به انجام مرحله دوم فصل نخست کاوش‌ها در سال گذشته گفت: در این کاوش‌ها مطالعات مغناطیس‌سنجی ارزیابی و مرحله دیگری از لایه‌نگاری تکمیل و براساس اهداف پیش­‌بینی شده سطح خاک بکر شناسایی شد.

گاراژیان با اشاره به این نکته که در فصل جاری( تابستان 1397 ) که فصل دوم کاوش دراین مرحله است، لایه­‌نگاری به پایان خواهد رسید، از انجام کاوش افقی به منظور شناسایی فضاها در بخشی از محوطه تل آتشی خبر داد و افزود: با نمونه‌برداری‌ها و تجزیه و تحلیل یافته‌ها، اطلاعات پایه برای شناسایی کم و کیف فناوری‌های ابزار سازی، معماری و مصالح آن، شیوه‌های معیشت و سکونت مورد مطالعه قرار گیرد.

سرپرست کاوش تل آتشی دارستان گفت: اهمیت تل آتشی در این است که فرهنگی با گاهنگاری خاص را معرفی می کند، فرهنگِ نوسنگی بی سفال که متعلق به هزاره های پنجم و ششم است.

به گفته وی، این فرهنگ نوسنگی در جنوب شرق ایران ناشناخته بوده و کاوش‌ها از این نظر اهمیت دارند که یافته های فرهنگ نوسنگی (روستانشینی) در حاشیه غربی لوت جنوب را معرفی می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،گاراژیان با اشاره به این نکته که لوت جنوبی یکی از کویرهای خشک کره زمین است، شناسایی فرهنگ نوسنگی در حاشیه‌های کویر لوت را موضوعی نو در پژوهش های باستان شناختی دانست.

او افزود: در حالی‌که بحران آب برای زیستگاه‌­های شرق و مرکز فلات ایران هر روز جدی‌تر می‌شود، انطباق­‌های پیش از تاریخی در منطقه و همچنین چشم‌اندازهای باستان شناختی مناطق خشک، اهمیت به سزایی دارد.

 

کد خبر 168234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =