فیلم | چهلستون قزوین ؛ عمارتی که چهل ستون ندارد | تصاویر چمدان از کاخ تاریخی کلاه فرنگی

چمدان :  عمارت چهل ستون قزوین معروف به عمارت کلاه فرنگی بنایی است در شهر قزوین که تنها کوشک باقی‌مانده از مجموعه کاخ‌های سلطنتی روزگار شاه تهماسب به حساب می‌آید.

این عمارت زیبا در مرکز شهر قزوین و در میدان آزادی (سبزه میدان) قرار دارد و در دوره صفویه و زمانی که قزوین پایتخت بود به کلاه فرنگی شهرت داشت.

شاه تهماسب صفوی در سال۹۵۱ هجری قمری به دلیل تهدیدات ترکان عثمانی تصمیم به انتقال پایتخت از تبریز به قزوین گرفت و در همین سال بود که اراضی موسوم به زنگی‌آباد را از میرزا شرف جهان یکی از بزرگان و معتمدان شهر برای احداث بنای شاهی خریداری کرد.

شاه تهماسب به معماران برگزیده کشور دستور داد تا باغی به شکل مربع در آن بسازند و در میان آن عمارت‌های عالی، تالار، ایوان‌ها و حوض‌های زیبا بنا کنند. شاه تهماسب صفوی بنای آن را از روی نقشه یک معمار ترک با شیوه شطرنجی خیلی کوچک ساخته است که دارای پنجره‌های چوبی بسیار ظریف و زیبا است.

عمارت کلاه فرنگی به همراه سردر عالی قاپو تنها بناهای باقی‌مانده از باغ‌های دوره صفویه در قزوین است. این بنا در دوره قاجاریه توسط محمدباقر سعدالسلطنه فرماندار وقت قزوین بازسازی شد و چهلستون نام گرفت.

تهیه فیلم: عارف طاهرکناره
کد خبر 167656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =