چمدان : قلعه پرجاما در منطقه تاریخی اینر کارنیولا در روستای پرجاما در فاصله حدود 11 کیلومتر از شهر پُستوینا و 9 کیلومتری از غار پستوینا در اسلوونی قرار دارد.

اولین اسنادی که به وجود این قلعه اشاره‌ کرده‌اند مربوط به سال 1274 و زمانی است که اسقف منطقه آکوییلا در ایتالیا این قلعه را به سبک گوتیک ساخت و با نام آلمانی «لوئگ» اسنادش ثبت شد.

قلعه پرجاما زیر طاق صخره‌ای طبیعی مرتعی در دیواره‌ای سنگی در دل کوهستان ساخته شده و به‌‌همین‌دلیل دسترسی به آن بسیار دشوار است. بعدها این قلعه را خاندان اشرافی لوئگ معروف به شوالیه‌های آدلسبرگ خرید و آن را وسعت داد.

این قلعه به‌ عنوان کرسی شوالیه اِرازم لوئگر که در قرن پانزدهم لرد قلعه بود شناخته می‌شود. او پسر نیکولای لوئگر، حاکم امپراتوری در منطقه تریسته ایتالیا بود.

پس‌از خرابی قلعه اصلی، خاندان اوبربرگ ویرانه‌های آن را خرید و خاندان پورگستال در سال 1511 قلعه دومی روی آن ساخت اما این قلعه در زلزله ویرانگری که اوایل قرن شانزدهم رخ داد نابود شد. در سال 1567 دوک بزرگ چارلز اتریش، پرجاما را از بارون فیلیپ فن کُبِنزل اجاره و تا 20 سال بعد اجاره‌بهای آن پرداخت کرد و در سال 1570 قلعه فعلی را به سبک نوزایی ساخت که تا امروز هم به همین شکل باقی مانده است.

قلعه پرجاما در قرن هجدهم یکی از اقامتگاه‌های تابستانی مجبوب خاندان فن کُبِنزل بود. در قرن نوزدهم این خاندان قلعه را به خاندان ویندیشگراتس فروخت و این خانواده تا پایان جنگ جهانی دوم مالک آن بود اما بعد از جنگ مقامات کمونیست یوگوسلاو این قلعه را جزء املاک ملی دانستند و آن را به موزه تبدیل کردند.

این قلعه در دهانه غاری بنا شده و به‌دلیل همین ویژگی منحصربه‌فرد بارها به لوکیشن فیلم‌ها و ویدیوموزیک‌ها تبدیل شد که معروف‌ترین آنها فیلم شمشیر خدایان با بازی جکی چان در سال 1987 است.

[related-post id="81902"]

[related-post id="35472"]

[related-post id="11434"]کد خبر 166639

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =