مرمت بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی منطبق بر پرونده ثبت جهانی است

چمدان :  کریم حاجی‌زاده مدیرکل میراث‌فرهنگی استان اردبیل گفت: میراث‌فرهنگی تمامی اقدامات مرمت و بهسازی پیرامون بنا را بر اساس معاهدات بین‌المللی انجام می‌دهد.
او با بیان اینکه بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی تنها اثر ثبت جهانی این استان محسوب می‌شود، اضافه کرد: درواقع رعایت این معاهدات تعهد میراث‌فرهنگی و تعهد جمهوری اسلامی در مقابل سازمان یونسکو است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اردبیل با تأکید به اینکه یونسکو بر اساس برخی شاخص‌های تعریف‌شده، آثاری را به‌عنوان میراث بشریت معرفی می‌کند، بیان کرد: در مقابل دولت‌ها نیز باید تعهدات حفظ آثار را به جای آورند.
حاجی‌زاده ادامه داد: به‌دلیل تاریخی بودن این بنا تمام فضاهای سبز پیرامون آن نیز باید با گونه‌های گیاهی بومی تزیین شود و این موضوع را از سال آینده دنبال خواهیم کرد.
او افزود: از سویی یکی از تغییرات ضروری، تغییر محل گلدسته‌های مسجد مجاور بنا است که انتظار داریم دستگاه‌های متولی نسبت به تحقق آن مشارکت کنند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اردبیل خاطرنشان کرد: بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی از آثار کم‌نظیر دوران صفوی است که به‌لحاظ جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، هنری و معماری همه‌ساله گردشگران متعدد داخلی و خارجی را به خود فراخوانده و جذابیت آن موجب حیرت بازدیدکنندگان بوده است.
کد خبر 16164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =