چمدان : موزه ملی برزیل با قدمت 200 سال در شهر ریودوژانیرو روز کاری یکشنبه را به پایان رساند و شب‌هنگام آتش گرفت. این حادثه خسارت جانی دربر نداشت اما به‌گفته یکی از دو معاون مدیر این موزه، بخشی نامعلومی از علم، تاریخ و فرهنگ برزیل در این آتش‌سوزی از بین رفت.

کریستینا سِرِخو، یکی از دو معاون مدیر موزه ملی برزیل در این‌خصوص می‌گوید: «این موزه، بزرگ‌ترین موزه تاریخ طبیعی در آمریکای لاتین بود. ما مجموعه‌های بسیار ارزشمندی داریم. بسیاری از این مجموعه‌ها بیش‌از 100 سال است که اینجا نگهداری می‌شوند.»

لوییس دوآرته، دیگر معاون مدیر این موزه می‌گوید: «آنچه رخ داده فاجعه‌ای غیرقابل تحمل است. این موزه میراث 200 ساله این کشور بود. این موزه 200 سال خاطره، 200 سال علم، 200 سال فرهنگ و آموزش است.»

به‌گفته شبکه تی‌وی گلوبو، شدت آتش به‌حدی زیاد بود که آتش‌نشان‌ها به‌اندازه کافی آب در اختیار نداشتند.

رییس‌جمهوری برزیل در توییتی نوشت: «امروز، روزی حزن‌انگیز برای موزه‌داری کشور ما است. 200 سال کار پژوهشی و دانش ما از بین رفت.»

مرسیو گومز، انسان‌شناس و رییس سابق بنیاد ملی سرخوپوستان آمریکای لاتین، این حادثه را با سوخته‌شدن کتابخانه اسکندریه در سال 48 پیش‌ازمیلاد مقایسه می‌کند و می‌گوید: «ما برزیلی‌ها فقط 500 سال تاریخ داریم. موزه ملی ما 200 ساله بود، اما آنچه داشتیم برای همیشه از بین رفت. ما باید موزه ملی خودمان را دوباره بسازیم.»

سرهنگ روبرتو روبادی رییس آتش‌نشانی ریو می‌گوید: «آتش‌نشان‌ها به‌اندازه کافی آب در اختیار نداشتند زیرا دو شیر آتش‌نشانی خیابان کار نمی‌کرد و ما توانستیم فقط از آب تانکرها و آب دریاچه نزدیک موزه استفاده کنیم. ساختمان موزه قدیمی و محتوی مقادیر بالایی مواد قابل اشتعال بود و مقدار زیادی چوب و نسخی که در بایگانی داشت.»

[related-post id="148492"]

بسیاری از برزیلی‌ها این آتش را نوعی فاجعه ملی توصیف کردند. برنارد ملو فرانکو، یکی از شناخته‌شده‌ترین ستون‌نویس‌های برزیل در وبگاه روزنامه او-گلوبو نوشت: «تراژدی این یکشنبه نوعی خودکشی ملی بود. جنایتی دربرابر نسل‌های گذشته و آینده ما.»

این موزه میزبان 20 میلیون شیء تاریخی ارزشمند بود که بین آنها اشیایی وجود دارند که تاریخ‌دانان و باستان‌شناسان نگران نابودشدن آنها هستند. از جمله این آثار می‌توان به نقاشی دیواری رمی اشاره کرد که از فوران آتشفشان وزویوو در شهر پمپی نجات یافته است. مصنوعات به‌جامانده از مصر باستان و دوره رم-یونان، فسیل‌های گیاهی و جانوری، استخوان‌های دایناسورها و شهاب‌سنگی که در 1784 کشف شد و به‌ویژه بقایای اسکلت 12هزارساله انسان که قدیمی‌ترین فسیل انسانی کشف‌شده در برزیل است از دیگر اشیای این موزه هستند. همچنین موزه ملی برزیل میزبان یکی از بهترین مجموعه‌های ادبیات بومی و مصنوعات در جهان بود.

تاریخ‌دان برزیلی آنا لوسیا آرائوخو درباره ارزش موزه ملی کشورش می‌گوید: «این موزه نوعی موزه بریتانیا در برزیل بود و البته از بعضی جهات مهم‌تر زیرا این موزه پذیرای 20میلیون شیء بود درحالی‌که موزه بریتانیا از 8میلیون شیء نگهداری می‌کند.»[related-post id="148492"]
کد خبر 148778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =