چمدان : شهر باجگیران از توابع قوچان در استان خراسان رضوی در شمال شرق ایران، نقطه صفر مرزی میان ایران و ترکمنستان است.

فاصله باجگیران از مشهد حدود 200 کیلومتر است که طی کردن آن  با اتومبیل 2 ساعت زمان می‌برد، همچنین این شهر با عشق آباد 55 کیلومتر فاصله دارد که با یک ساعت رانندگی می‌توان به آن رسید.

[caption id="attachment_14727" align="aligncenter" width="819"] دره شمخال | باجگیران[/caption]

البته اگر قصد سفر زمینی به ترکمنستان را دارید پیش از سفر به باجگیران مراحل نسبتا دشوار گرفتن ویزا را در سفارت این کشور طی کنید تا بتوانید از طریق مرز باجگیران - اینچه برون به صورت زمینی به ترکمنستان بروید.شهر باجگیران بازارچه مرزی دارد و خریداری صنایع دستی ترکمن‌ها در آن حسن بزرگی محسوب می‌شود.

باجگیران از نظر تاریخی نیز اهمیت دارد. از آنجا که یکی از قدیمی‌ترین گمرک‌های ایران در آن منطقه قرار داشته، انبارهای قديمی گمرك باجگيران در دهستان دولتخانه - شرق شهر همچنان وجود دارد و به عنوان میراث تاریخی حفظ می‌شود.

حتی نام این شهر با تاریخ گمرک گره خورده‌است، در دوره‌ قاجار امتیاز گمرک این منطقه به بلژیکی‌ها داده می‌شود و آنها برای برقراری، قوانین خود در مرز چندین باجگیر که افرادی با تفنگ و اسب سوار بودند، را به کار می‌گیرند.

[caption id="attachment_14730" align="aligncenter" width="697"] دره شمخال | باجگیران[/caption]

علاوه بر انبارهای گمرک بنای سردابه‌ای در روستا‌ی رهورد در 500 متری شمال روستای رهورد و بقعه شاهزاده سلطان محمود، دهستان دولتخانه در 50 متری غرب روستای رهورد نیز از دیگر جاذبه‌های باجگیران است.

[caption id="attachment_14734" align="aligncenter" width="796"] دره شمخال | باجگیران[/caption]

باجگیران البته بیش از آثار تاریخی به جاذبه‌های طبیعی معروف است، روستا و دره  شمخال علاوه بر زیبایی‌های منحصر به فرد، محل رشد گونه‌های گیاهی و دارویی زیادی است.

[caption id="attachment_14723" align="aligncenter" width="480"] دره شمخال | باجگیران[/caption]

از طرف دیگر منطقه شکار ممنوع باجگیران در فاصله 2 کیلومتری شمال شرقی شهرستان باجگیران از دیگر جاذبه‌های طبیعی این شهر محسوب می‌شود و همچنین آق کمر، قاطرریش ، آسلمه و دره دربادام از دیگر مناطق با ارزش از نظر گردشگری طبیعی در این شهر هستند.

دشت شقایق این شهر نیز بسیار معروف است.

[caption id="attachment_14722" align="aligncenter" width="1024"] دشت شقایق | باجگیران[/caption]

شهر باجگیران یک مهمانسرا دارد که مسافران می‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه بر اینکه باجگیران با قوچان حدود یک ساعت فاصله دارد و گردشگران می‌توانند برای اقامت از این شهر که امکانات بهتری دارد استفاده‌کنند.

 

کد خبر 14717

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حامد ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
    شمخال معرکه است