چمدان : زیگورات چغازنبیل اولین اثر تاریخی ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این بنای مذهبی که در استان خوزستان و شهر شوش قرار گرفته‌است، در قرن 13 پیش از میلاد مسیح در زمان تمدن ایلامیان برای خدایان ایلامی و در میان شهر باستانی‌آنها ساخته شده‌است.

[caption id="attachment_14254" align="aligncenter" width="1024"] زیگورات چغازنبیل | عکس: آیسان زرفام[/caption]

حدود سال 1314 شمسی در زمانی که اروپاییان در خوزستان به دنبال نفت می‌گشتند، ژاک دمورگانِ زمین شناس و گروهش در  شوش آجرهایی با نوشته‌هایی بر روی آن پیدا می‌کنند، بعد از آن باستان‌شناسان فرانسوی که قراردادی با ایران در این زمینه داشتند به شوش می‌آیند تا راز این منطقه را کشف کنند. آنها موفق می‌شوند که این معبد بسیار بزرگ و عجیب را از زیر خاک بیرون بیاورند و یافته‌های باستان ‌شناسی بسیاری را از شوش بدست آورند.

[caption id="attachment_14249" align="aligncenter" width="1280"] زیگورات چغازنبیل | عکس: آیسان زرفام[/caption]

زیگورات عنوانی است که به معابد خشت و گلی و هرمی در فرهنگ باستان اطلاق می‌شود و چغازنبیل به معنی تپه زنبیلی واژه‌ای است که مردم محلی به خاطر شکل ظاهری این زیگورات پیش از مرمتش به آن نسبت داده‌بودند.

[caption id="attachment_14250" align="aligncenter" width="768"] زیگورات چغازنبیل | عکس: آیسان زرفام[/caption]

بنای زیگورات از چند طبقه ایجاد شده و دارای ده‌ها راهرو تو در تو و اتاقک بوده است. در بالاترین نقطه این بنای هرمی نیز مهم‌ترین بخش عبادتگاه قرار داشته‌است.

[caption id="attachment_14247" align="aligncenter" width="1024"] زیگورات چغازنبیل | عکس: آیسان زرفام[/caption]

در اطراف زیگورات نیز سازه‌های مختلفی دیده می‌شود از جمله سازه استوانه‌ای شکل و آجری که بر روز آجرهای آن نوشته‌هایی وجود دارد. گفته می‌شود که نوشته‌ها در واقع طلسم و نفرین‌هایی است که تخریب کنندگان و نیرو‌های مهاجم به این بنا را مورد خطاب قرار داده‌است.

[caption id="attachment_14251" align="aligncenter" width="1024"] زیگورات چغازنبیل | عکس: آیسان زرفام[/caption]

 

[caption id="attachment_14246" align="aligncenter" width="1024"] زیگورات چغازنبیل | عکس: آیسان زرفام[/caption]

 

دوره ایلامی که دوره‌ای کهن‌تر از هخامنشیان است با وجود آنکه آثار شگفت انگیزی از آن به دست آمده همچنان بسیار رازآلود و ناشناخته‌است. بی‌شک شهر شوش در خوزستان که یکی از شهرهای مهم این دوران بوده علاوه بر زیگورات چغازنبیل آثار بسیار دیگری از این دوره را در دل خود و در زیر خاک جای داده‌ است که هنوز کاووش و کشف این آثار در این شهر باستانی آنچنان که نیازمند آن است انجام نشده‌‎ است.

[caption id="attachment_14248" align="aligncenter" width="1024"] زیگورات چغازنبیل | عکس: آیسان زرفام[/caption]

 

[caption id="attachment_14265" align="aligncenter" width="1000"] عکس هوایی از زیگورات چغازنبیل[/caption]

 

[caption id="attachment_14267" align="aligncenter" width="600"] تصویر احتمالی ساخته شده از بنای کامل زیگورات چغازنبیل[/caption]
کد خبر 14230

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =