۱۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۴
14شی عتیقه در جیرفت کشف شد

چمدان : حسین سلامی  افزود: پس از انجام یکسری اقدامات اطلاعاتی از سوی اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جیرفت، مشخص شد قاچاقچیان عتیقه قصد مبادله یک محموله میلیاردی را داشتند.

وی ادامه داد: پس از اطلاع دادستانی رسیدگی به موضوع و جلوگیری از انتقال اشیای عتیقه را در دستور کار قرار داد و تیمی از نیروهای اطلاعات سپاه به منطقه مورد نظر در یکی از روستاهای کوهستانی و ییلاقی شهرستان جیرفت اعزام شد.

سلامی تصریح کرد: در این عملیات تعداد 14 شی عتیقه مربوط به عصر هزاره سوم قبل از میلاد کشف و ضبط شد و قاچاقچیان اشیای عتیقه با توجه به کوهستانی بودن و صعب العبور بودن منطقه اقدام به فرار کردند.

دادستان جیرفت با بیان اینکه شناسایی و دستگیری متهمان به طور ویژه در دستور کار قرار گرفته است، گفت: از این تعداد اشیای کشف شده بنا بر نظر کارشناس میراث فرهنگی در شهرستان جیرفت اصالت هشت شی عتیقه تایید و قدمت آنها مشخص شد .

همچنین اصالت و قدمت 6 شی دیگر مشکوک اعلام و برای بررسی دقیق تر به کارشناسان میراث فرهنگی استان ارجاع شده است.

وی افزود: در بین اشیای کشف شده مواردی از جمله تیغه هلالی شکل داس، سر پیکان فلزی، درفش مفرغی، حلقه مفرغی، شی سپری شکل فلزی، شی فلزی سه قسمتی، دکمه سنگی، شی فلزی مخروطی شکل مشاهده می شود.

سلامی گفت: کشف این گونه اموال فرهنگی و اشیا تاریخی در شهرستان جیرفت بیانگر تمدن و سابقه فرهنگ این منطقه بوده و محافظت از این میراث تاریخی بر همگان لازم است .

وی اظهار داشت: این سومین کشف اشیای عتیقه طی چند هفته گذشته در شهرستان جیرفت است که تاکنون در مجموع 28 قطعه شی کشف و ضبط شده است.
کد خبر 141977

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =