رونمایی از نسخه خطی دیوان جامی در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران

چمدان :  اثر به‌نمایش درآمده در سده یازدهم هجری قمری به‌دست میرزاعبدالله بخاری از دیوان سه‌گانه جامی به خط نستعلیق کتابت شده و تذهیب و تزیینات صفحات افتتاح کتاب نیز به‌دست استاد میرزاعبدالرحیم کشمیری فرزند میرزاعبدالله انجام شده است.

این دیوان، مصور و با موضوع مجلس شاهی است و در قطع وزیری کوچک به شیوه نگارش دفتری و با درجه خط عالی نگارش شده و تصاویر آن بدون رقم و در مکتب اصفهان کار شده است.

نورالدّین عبدالرحمن جامی مؤلف این دیوان، شاعر، موسیقی‌دان، ادیب و صوفی نامدار ایرانی در سده نهم هجری قمری در جام متولد شد و در هرات و سمرقند نزد استادانی چون سعدالدین محمد کاشغری و قاضی‌زاده به کسب دانش پرداخت و در جوانی، سفری به مکه داشت و در سال ۸۷۸ ه. ق به هرات بازگشت. او در سال ۸۹۸ هجری قمری در سن ۸۱ سالگی در این شهر درگذشت.

به گزارش روابط‌عمومی مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران،از جامی ده‌ها کتاب و رساله از نظم و نثر به زبان‌های فارسی و عربی به یادگار مانده‌ و آثار منظوم او در دو مجموعه بزرگ گردآوری شده است. او در اواخر عمر به تقلید از امیرخسرو دهلوی، این دیوان ‌سه‌گانه شامل قصاید، غزلیات، مقطعات و رباعیات خود را در سه قسمت دوران جوانی، اواسط زندگی و اواخر حیات مدون کرد.

علاقه‌مندان برای بازدید از این کتاب نفیس می‌توانند تا پایان بهمن ۹۶ از ساعت ۸ تا ۱۶ به موزه کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند. مجموعه تا ساعت ۱۷ فعال است.
کد خبر 13970

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =