واکنش رییس موزه ملک درباره تجمیع موزه‌های آستان قدس رضوی

چمدان : پس از آن که مرحوم آیت‌الله عباس واعظ طبسی در سال 94 به رحمت خدا رفت، تولیت آستان قدس رضوی به حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی سپرده شد. حال چند صباحی است که سخن از تجمیع موزه‌های آستان به میان می‌آید. موزه ملک واقع در میدان مشق تهران هم یکی از موزه‌هایی است که زیر نظر آستان قدس رضوی اداره می‌شود.

اکنون زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که موزه ملک هم تجمیع خواهد شد و حتی شایعاتی مبنی بر تعطیلی و تخلیه طبقه بالای این موزه شنیده می‌شود آن هم در حالی که موزه ملک یکی از بهترین موزه‌های ایران است و خدمات آن به دانشجویان و اهالی فرهنگ و هنر غیر قابل انکار است.

«سیدمحمدمجتبی حسینی» مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک در نشست رسانه‌ای هشتادمین سال «بنیان‌گذاری و گشایش موزه ایران باستان» و «وقف کتابخانه و موزه ملی ملک» در پاسخ به پرسش چمدان مبنی بر صحت و سقم این شایعات می‌گوید: «به مناسبت زادروز فرخنده امام رضا (ع) در طبقه دوم موزه دو نمایشگاه دایمی تالار تمبر و تالار هزار داستان گشایش یافته است. دو نمایشگاه دیگر هم به زودی گشایش خواهد یافت بنابراین نه تنها عزمی برای تعطیلی نیست بلکه برنامه‌های جدیدی برای طبقه دوم در حال پیگیری است.»

او ادامه می‌دهد: «از سویی آستان قدس رضوی با کتابخانه‌ای که 700 الی 800 سال سابقه سازمانی دارد و به عنوان یک نهاد مشخص و مدون شکل گرفته و همواره مورد توجه مسوولان تراز اول بوده شاید امن‌ترین نقطه برای آثار و اسناد علمی، فکری و فرهنگی ما بوده است. شاید اگر حاج آقا ملک مجموعه کتاب‌ها و سایر اموالش را وقف آستان نمی‌کرد این مجموعه امروز به این شکل و رسم نمی‌توانست به کار خود ادامه دهد.

حسینی در ادامه می‌گوید: «امروز این شکل توسعه و بسط را در سایر موقوفات دیگر او که پشتیبان مالی موزه و کتابخانه است هم می‌بینیم که وضع قابل افتخاری برای موقوفات مرحوم ملک است. تولیت آستان قدس رضوی چه مرحوم آیت الله واعظ طبسی و چه آیت الله رییسی متوجه اهمیت فرهنگی این گنجینه هستند. در طول همین یکسال و اندی که از مدیریت جدید تولیت می‌گذرد کلنگ یک موزه 13 هزار متر مربعی در جوار حرم برای نمایش آثار بیشتر از مجموعه موقوفات زده شده و نقشه‌های آن مشغول آماده سازی است»

او درباره تجمیع موزه‌های آستان قدس رضوی هم توضیح می‌دهد: «این که موزه‌های آستان تجمیع بشود یا نشود یک امر مدیریتی است. هر مدیر ارشدی با صلاحیت و شیوه مدیریتی خود برنامه ای دارد اما آنچه که در مورد مجموعه کتابخانه و موزه و موقوفات ملک باید از محل دارایی های ملک و با شروطی که در وقف نامه تأکید و تصریح شده اداره شود. وقف جزو نصوص است و نیات واقف باید کماکان عین به عین اجرا شود. بنابراین در هر شکل مدیریتی نیات واقف اجرا خواهد شد. فقهایی هم که در رأس آستان قرار گرفته‌اند همگی با وسواس و دقت کامل نیات واقف را پیگیری کرده و خواهند کرد.»
کد خبر 1390

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =