چمدان : فیلم زیبایی بزرگ (La grande bellezza) فیلمی محصول سال 2013 ایتالیا به کارگردانی پائولو سورنتینو است. این فیلم در مراسم اسکار 2014 برنده جایزه آکادمی برای بهترین فیلم زبان خارجی شد و جوایز گلدون‌گلوب و بفتا را در همین مقوله از آن خود کرد. به‌علاوه، چهار جایزه از «جوایز فیلم اروپا»، 9 جایزه از «جوایز داوید دی دوناتلو» و 5 جایزه از «جوایز روبان نقره‌ای» را به‌دست آورد.

سوای، قدرت اعجاب‌انگیز فیلم‌نامه، بازیگران توانمند، کارگردانی، فیلم‌برداری، موسیقی مبتنی بر کر و اپرا و  داستان فلسفی «زیبایی بزرگ» یکی از نکات حائزاهمیت این فیلم لوکیشن‌های آن است که در بناهای تاریخی شهر رم و سواحل جزیره جیلیو فیلم‌برداری شده‌اند. بعضی از آثار تاریخی لوکیشن این فیلم در این گزارش معرفی می‌شود.

[related-post id="12258"]

 

حمام‌های کاراکالا (Terme di Caracalla)

سورنتینو این حمام‌های باستانی را برای فیلم‌برداری یکی از تلخ‌ترین لحظات این فیلم انتخاب کرد؛ صحنه افتادن زرافه بزرگ و ناپدید شدن یکی از معدود دوستان واقعی جِپ گامباردلا (با بازی تونی سرویلو).

حمام‌های کاراکالا نامش را از یکی از امپراتوران رم می‌گیرد که در زمان سلطنتش بین سال‌های ۲۱۱ تا ۲۱۷ میلادی این حمام‌ها را افتتاح کرد. این حمام‌ها علاوه‌براینکه محلی برای نظافت بودند به‌دلیل داشتن سالن‌های ژیمناستیک، باغ‌ها و کتابخانه‌‌ها جایی برای برگزاری جلسات مهم اجتماعی هم بودند. امروزه این حما‌م‌های بزرگ با برگزاری کنسرت‌ها بسیار شهرت دارند و به‌خصوص تابستان‌ها تئاتر اپرای رم برنامه‌های ویژه‌ای را در این حمام‌ها برگزار می‌کند.

ساعت بازدید: هر روز از 9:30 تا 18:30، دوشنبه‌ها از 9:00 تا 13:00

ورودی: 7 یورو معتبر برای 7 روز بازدید از حما‌م‌های کاراکالا، ویلای کویینتیلی و نیایشگاه چیچیلیا ماتلا 

پارک آبگاه‌ها

این پارک بزرگ بخشی از پارک محلی آپیای باستان و محل فیلم‌برداری یکی از خنده‌دارترین صحنه‌های فیلم زیبایی بزرگ است؛ صحنه‌ای که در آن جِپ گامباردلا به تماشای پرفرمنس بانویی دیوانه می‌نشیند. این پارک نمونه آشکاری از مهارت مهندسی و ابتکار معماری دوره امپراتوری رم را به نمایش می‌گذارد. این پارک علاوه‌بر ویرانه‌ها و قبرها محلی جذاب برای دوچرخه‌سواری است. ویلای باستانی و لوکس وینیاچه هم یکی از بناهای این پارک است. 

کلیسای سن‌پیترو در مونتوریو

در صحنه‌ای از فیلم، جپ به معبد کوچک ارزشمندی قدم می‌گذارد و خاطره‌ای از چشم‌گذاشتن دختربچه‌ای در نظرش مجسم می‌شود. این صحنه در کلیسای سن‌پیترو در مونتوریو فیلم‌برداری شد. این بنای تاریخی کلسیایی در شهر رم است که با آثار هنری قابل توجه، نقاشی‌های دیواری و کلسیای کوچک مجاور بسیار حایز اهمیت است.

ساعت بازدید کلیسای اصلی: هر روز از ساعت 8:30 تا 12، دوشنبه‌ها و جمعه‌ها از ساعت 15 تا 16.

ساعت بازدید کلیسای کوچک مجاور: هر روز از ساعت 9:30 تا 12:30 و 14:00 تا 16:00، روزهای یکشنبه و دوشنبه تعطیل است.جزیره جیلیو

این جزیره در منطقه توسکانی ایتالیا قرار دارد. این جزیره با هزارو426 نفر جمعیت و اقلیم مدیترانه‌ای و سواحل زیبا محلی برای فیلمبرداری صحنه‌های کنار دریا و بازیابی خاطرات جِپ گامباردلا استفاده شد. 

[related-post id="2636"]
کد خبر 13705

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =