چمدان : روز یکشنبه 26 شهریور 1396 در اثر سقوط دو کابین در تله‌کابین رامسر 7 سرنشین مصدوم شدند. اما این اولین‌بار نیست که تله‌کابینی دچار حادثه می‌شود. برخی از این تله‌کابین‌ها به‌دلیل نقص‌فنی و برخی دیگر در اثر طوفان و حتی برخورد هواپیما و بالگرد دچار سانحه شده‌اند. در ادامه بعضی از مهم‌ترین سوانحی را که در اثر نقص‌فنی و خطای مدیریت برای این وسیله نقلیه کابلی در نقاط مختلف جهان رخ داده‌اند مرور می‌کنیم.

[related-post id="1469"]

فاجعه تله‌کابین کاوالزه

این فاجعه به‌عنوان مرگبارترین حادثه سقوط تله‌کابین در تاریخ شناخته می‌شود. 9 مارس 1976 کابل فلزی یکی از کابین‌های پشتیبانی‌کننده این مسیر تِرَم هوایی (aerial tram) شکست و کابین به‌طور کامل در کوهستان چِرمیس نزدیک پیست اسکی کاوالزه در 40 کیلومتری شمال‌شرقی شهر تِرِنتو سقوط کرد.

ارتفاع سقوط حدود 200 متر بود و کابین پیش‌از رسیدن به مرغزار درون دره، حدود 100 متر در دامنه کوه کشیده شد. در اثر این سقوط 43 نفر شامل 15 کودک بین 7 تا 15 ساله کشته شدند. تنها بازمانده این حادثه یک دختر 14 ساله بود که بعدها روزنامه‌نگار علم شد و سال 2009 در اثر بیماری درگذشت.

اتاقک این تله‌کابین گنجایش 40 مسافر یا 3 هزار و 200 کیلوگرم را داشت اما از آنجاکه آن‌روز بیشتر مسافران را کودکان تشکیل می‌دادند متصدی ایستگاه اجازه سوارشدن 44 نفر را صادر کرد. قربانیان حادثه شامل 21 آلمانی، 11 ایتالیایی، 7 اتریشی و یک فرانسوی می‌شد.

در بررسی‌ها، علت حادثه وجود باد شدید و تکان‌های شدید کابل‌های فلزی و فشاری که در اثر تکان‌ها به‌هم وارد می‌کردند اعلام شد. چهار مقام مسئول این تله‌کابین به‌دلیل حمل‌ بیش‌از ظرفیت مسافر و صدور مجوز حرکت با وجود باد شدید به زندان محکوم شدند.

این تله‌کابین 21 سال بعد به حادثه مرگبار دیگری دچار شد. این‌ سانحه 3 فوریه 1998 به‌دلیل پرواز در ارتفاع پایین یک هواپیمای نظامی آمریکایی حامل سربازان نیروی دریایی آمریکا رخ داد. در این حادثه به قطع‌شدن کابل تله‌کابین 20 نفر شامل 3 ایتالیایی، 7 آلمانی، 5 بلژیکی، 2 لهستانی، 2 اتریشی و یک هلندی کشته شدند.

 

[caption id="attachment_1273" align="aligncenter" width="992"] دو فاجعه تله‌کابین کاوالزه رخ داده و منجر به کشته شدن 64 نفر شده است[/caption]

 

فاجعه تله‌کابین سن اتيان آن دِ  وو  لويي

اول جولای 1999 تله‌کابین منطقه سن اتيان آن دِ  وو  لويي آلپ فرانسه که در خدمت خصوصی رصدخانه نجومی پلاتو دو بیور بود دچار سانحه شد. در این حادثه یکی‌از کابین‌های در حال حرکت از کابل 500 متری جدا شد و درون دره تا ارتفاع 80 متر سقوط کرد و تمام 20 سرنشین آن کشته شدند. این حادثه هم به‌عنوان یکی از مرگبارترین سوانح تله‌کابین‌های در جهان شناخته می‌شود.

رییس شرکت این تله‌کابین پس‌از این حادثه اظهار داشت که تله‌کابین در زمان وقوع سانحه به‌خوبی کار می‌کرد و به‌تازگی معاینه فنی شده بود. در این معاینه فنی، کابین، کابل‌ها، موتورها و دکل‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته بودند.

مقامات محلی اعلام کردند که اتاقک تله‌کابین که به سه کابل اتصال داشته از دو کابل آزاد و فقط به یک کابل متصل بوده است. هرچند علت آزاد شدن اتاقک از دو کابل معلوم نشد.

20 مسافر فرانسوی این حادثه که همگی اعضای رصدخانه نجومی پلاتو دو بیور شامل 5 اخترشناس، 9 کارگر ساختمانی، 4 تکنسین و 2 کارگر تاسیسات بودند کشته شدند.

در ابتدا مسئول پیگیری این حادثه برای 8 کارگر تاسیسات رصدخانه که در وقوع حادثه نقش داشتند حکم 6 ماه زندان درخواست کرد اما پنج سال بعد، دادگاه 5 کارگر تاسیسات رصدخانه را تبرئه کرد و سه کارگر دیگر به‌ دلیل قصور در خدمت محکوم شدند.

آلدو اوبرتی، مهندس تاسیسات به‌دلیل برداشتن ترمز ایمنی از تله‌کابین 30 ماه معلق از کار شد و 10هزار پوند غرامت پرداخت کرد. ادوارد پونشیه، بازرس تله‌کابین هم به 30 ماه تعلیق از کار و 12هزار پوند غرامت محکوم شد. مارینو دو یونگ، مدیر سابق رصدخانه نجومی پلاتو دو بیور به 30 ماه تعلیق از کار و 15هزار پوند غرامت محکوم شد.

حادثه تله‌کابین تفلیس

اول ژوئن 1990 دو اتاقک تله‌کابین پایتخت گرجستان درحال حرکت بین خیابان روستاولی و کوه متاتسمیندا دچار سانحه شد و سقوط کرد. هرچند علت این حادثه پاره‌شدن کابل اعلام شد، اما تاکنون علت قطع کابل مشخص نشده است.

در این سانحه 20 نفر کشته و دست‌کم 15 تن مجروح شدند. این تله‌کابین هرگز بازسازی نشد. تااینکه ‌سال 2014، ایستگاه بالایی و دکل‌ها و محل ایستگاه بالایی تعویض شد.

محل ایستگاه پایینی به‌دلیل معماری منحصربه‌فرد و به‌عنوان یک میراث فرهنگی بدون تغییر باقی ماند و تله‌کابین با مسیر جدید و اتاقک‌های نو شروع به کار کرد.

 

[caption id="attachment_1276" align="aligncenter" width="1333"] اول ژوئن 1990 دو اتاقک تله‌کابین پایتخت گرجستان درحال حرکت بین خیابان روستاولی و کوه متاتسمیندا دچار سانحه شد و سقوط کرد[/caption]

 

سقوط تله‌کابین ویتسلر بلک‌کامب

این تله‌کابین 16 دسامبر 2006 درحالی‌که پیست اسکلی کوهستان بلک‌کامب مملو از جمعیت اسکی‌بازها و اسنوبردسوارهایی بود که برای تعطیلات زمستانی به آنجا رفته بودند در اثر فروریختن دکل شماره 4 دچار سانحه شد.

این حادثه 12 مجروح برجای گذاشت که همگی در درمانگاه محلی درمان شدند.

تله‌کابین ویتسلر بلک‌کامب سال 1996 تاسیس و درواقع جایگزین تله‌کابین «کوییک‌سیلور اکسپرس» شد که دسامبر 1995 دچار سانحه‌ شده بود. در حادثه کوییک‌سیلور اکسپرس دو نفر جان باختند و 8 نفر هم به‌شدت مصدوم شدند.

 

[caption id="attachment_1278" align="aligncenter" width="1280"] سقوط تله‌کابین ویتسلر بلک‌کامب 12 مجروح برجای گذاشت [/caption]

 

خاموشی ناگهانی تله‌کابین هارتبیسپورت

22 جولای 2017 تله‌کابین هارتبیسپورت در شمال ژوهانسبورگ در آفریقای شمالی در اثر نقص مکانیکی در سیستم حرکتی به خاموشی ناگهانی دچار شد. هرچند این حادثه هیچ خسارت جانی برجای نگذاشت و تمام 15 سرنشینی که در 3 کابین گرفتار شده بودند نجات داده شدند باوجوداین، تله‌کابین برای بررسی علت نقص مکانیکی تعطیل شد.

ژانویه 2016 هم کابل این تله‌کابین در نقطه اتصال با دکل اول در اثر اتصال برق دچار آتش‌سوزی شد که چون این حادثه شب‌هنگام رخ داد به کسی آسیب نرسید.

 

[caption id="attachment_1275" align="aligncenter" width="720"] تله‌کابین هارتبیسپورت در شمال ژوهانسبورگ در آفریقای شمالی در اثر نقص مکانیکی در سیستم حرکتی به خاموشی ناگهانی دچار شد[/caption]

 

سقوط تله‌کابین گلومرگ در کشمیر

26 ژوئن 2017 یکی دیگر از حوادث مرگبار تله‌کابین‌ها برای شهر گردشگری گلومرگ در کشمیر هند رخ داد. مقامات محلی 100 نفر را که در اثر سقوط این تله‌کابین در جنگل آسیب دیدند نجات دادند اما 4 گردشگر هندی اهل دهلی و 3 نفر از مردم بومی جان باختند.

این تله‌کابین 18 سال پیش ساخته شد و این اولین‌بار است که این مسیر انتقال‌دهنده کابلی دچار سانحه می‌شود. علل این سقوط هنوز در دست بررسی است.

 

[caption id="attachment_1277" align="aligncenter" width="1920"]  26 ژوئن 2017 یکی دیگر از حوادث مرگبار تله‌کابین‌ها برای شهر گردشگری گلومرگ در کشمیر هند رخ داد[/caption]
کد خبر 1272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =