ماجرای بازسازی یک امامزاده در حریم تخت جمشید


چمدان : این روزها در جاده ورودی تخت جمشید و درست در فاصله یک هزار متری از صفه این مجموعه جهانی تابلوی معرفی امامزاده ابراهیم (ع) دیده می شود که طبق شواهد موجود ساخت و ساز ها در این محدوده تاریخی در حال انجام است.

"خبرجنوب" نوشت:شاید در نگاه نخست بازسازی این بقعه یک ضرورت به شمار بیاید اما باتوجه به این که ساخت و ساز ها در حریم درجه یک مجموعه جهانی تخت جمشید در حال شکل گیری است احتمال این که حریم این مجموعه جهانی مخدوش شود و در بدترین حالت ممکن تخت جمشید در معرض خطر حذف از فهرست جهانی قرار گیرد وجود دارد.

به اعتقاد برخی از فعالین حوزه میراث فرهنگی ساخت و سازهای بدون حساب و کتاب، برداشت بی رویه آب های زیرزمینی، کشاورزی و کاشت درخت در حریم مجموعه های جهانی همچنان ادامه دارد و تخت جمشید نیز از این امر مستثنی نیست.

بنا بر این گزارش هم اکنون درحریم تخت جمشید سازه ای جدید در حال ساخت است که نگرانی فعالین حوزه میراث فرهنگی فارس را دوچندان کرده است سازه ای که مربوط به بقعه یک امامزاده است که گویا بازسازی آن از سال 93 تاکنون در دستور کار بوده و هم اینک عملیاتی شده و آنطور که یکی از کارشناسان میراث فرهنگی فارس به خبرنگار ما گفت: هنوز شجره نامه ای که نشان دهد این آرامگاه متعلق به یکی از امامزادگان است دریافت نشده اما با توجه به در خواست های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان فارس برای ساخت بقعه و محوطه سازی طرحی بر اساس ضوابط و قوانین میراث فرهنگی تهیه شده است که هرگونه فعالیت دراین منطقه طبق این قوانین خواهد بود.

این کارشناس با اشاره به این که اداره کل اوقاف و امور خیریه استان نسبت به رعایت کردن این ضوابط متعهد شده است افزود: طرح ساخت بقعه امامزاده ابراهیم(ع) مصوبه شورای فنی سازمان میراث فرهنگی را دارد و حدود سه سال قبل به تصویب کارشناسان و صاحب نظران این حوزه تخصصی رسده است.

بقعه امامزاده ابراهیم (ع )بر اساس ضوابط میراث جهانی تخت جمشید بازسازی می شود

در این رابطه الیاس رضایی معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس نیز در گفت و گو با خبرنگار ما با تاکید بر اینکه بقعه امامزاده ابراهیم (ع )بر اساس ضوابط میراث جهانی تخت جمشید بازسازی می شود گفت: جلسات متعددی در استان و همچنین تهران برای اجرای طرح بازسازی بقعه این امامزاده طی سال های گذشته گرفته شده است و هم اکنون این طرح عملیاتی شده است.

به گفته وی در قالب این طرح محدودهای به وسعت 40 یا 50 متر به ساخت این بقعه با ارتفاع بسیار کم اختصاص خواهد داشت و اطراف آن نیز با استفاده از سازه های چادری خدمات مورد نیاز زائرین و گردشگران تامین خواهد شد.

رضایی درادامه این گفت و گو به وجود قبور دیگری در این منطقه اشاره کرد و افزود: احتمال اینکه قبرستانی در این محدوده باشد، وجود دارد.معاون اداره کل اوقاف وامور خیریه استان فارس همچنین در خصوص شجره نامه این امامزاده گفت: هنوز شجره نامه ای از این امامزاده در دست نیست اما این بقعه در بین مردم و باورهایشان از شان و مرتبه خاصی برخورداراست.

بنا بر این گزارش بنا بر باور مردمی امامزاده ابراهیم (ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع) و از امامزادگان جلیل القدر شهرستان مرودشت است که آرامگاه این امامزاده در ضلع غربی ورودی جاده تخت جمشید واقع شده است و قرار است با هدف ایجاد فضای معنوی برای مسافران و گردشگران مجموعه تاریخی تخت جمشید، بقعه متبرکه امامزاده ابراهیم (ع) مرمت و بازسازی شود. گفته می شود عملیات ساخت و ساز این بقعه در زمینی به مساحت 3 هکتار که شامل اماکن اقامتی، کمپینگ، فضای سبز و پارکینگ است در آینده نزدیک شروع و با پیش بینیهای به عمل آمده توسعه آن تا سقف 17 هکتار عرصه اضافه می شود.به گزارش خبرنگار ما، در فارس بالغ بر هزار و 400 امامزاده وجود دارد.

ساخت امام زاده کنار تخت جمشید کذب محض است

به گزارش چمدان، در حالی این گزارش در خبر جنوب منتشر شد که چهارشنبه 11 بهمن رئیس اداره اوقاف و امورخیریه مرودشت هم در این باره گفت: آستان مقدس امامزاده ابراهیم (ع) از قدیم در کنار تخت جمشید وجود داشته و کلیپ منتشر شده مبنی بر ساخت امامزاده جدید در کنارتخت جمشید کذب است.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف وامور خیریه،علیرضا منوچهری افزود: امامزاده ابراهیم (ع) که مقبره او در کنار تخت جمشید قرار دارد از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است و آستان مقدس او از قدیم الایام در همین مکان بوده است.


وی ادامه داد: این مطلب که در قالب کلیپ منتشر شده که  امامزاده ای  جدید احداث شده و تابلوی آن در عرض سه روزنصب شده کذب محض ؛فضا سازی و دروغ پردازی  است.


رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان مرودشت گفت: آستان مقدس امامزاده ابراهیم (ع) یک ساختمان قدیمی داشته که به دلیل فرسوده بودن و امکان ریزش آن در سال ۱۳۹۲ در جلسه ای با حضور معاون عمرانی فرمانداری شهرستان مرودشت و معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امورخیریه فارس مقرر شد که در اسرع وقت نسبت به تخریب ساختمان قدیمی اقدام و عملیات بازسازی و نوسازی آن آغاز شود.


منوچهری افزود: برای آستان مقدس امامزاده ابراهیم (ع) با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی طرح مشترکی در خصوص احداث ساختمان جدید طراحی و سال ۱۳۹۲ عملیات عمرانی ساخت امامزاده طبق اصول فنی شروع شد.


رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان مرودشت گفت: با توجه به اینکه تابلو قدیمی فرسوده شده بود تابلوی جدید ۶ ماه قبل نصب شده است.


وی ادامه داد: این امامزاده دارای سه هکتار زمین است و هیات امنای پنج نفره دارد که نسبت به برگزاری مراسم فرهنگی ومذهبی  با حضور اقشار مختلف مردم و هیات های مذهبی در محل امامزاده اقدام می کنند.
منوچهری بیان کرد: بنابراین این امامزاده از قدیم الایام در این محل وجود داده و فردی که این کلیپ را منتشر کرده مغرضانه این عمل را انجام داده است.


جواد یزدانی مدیر روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان فارس نیز در این باره گفت:‌ فیلم منتشر شده در فضای مجازی درباره جدید بودن آستان مقدس امامزاده ابراهیم(ع) دروغ محض است چرا که در منابع و   نقشه های هوایی  سازمان میراث فرهنگی که  مربوط به قبل از انقلاب اسلامی نیز بنای این امامزاده مشخص است.


وی افزود: این امامزاده همیشه محل رجوع مردم از روستاهای اطراف بوده و مردم ارادت خاصی به این امامزاده داشته اند

[related-post id="6886"]

[related-post id="4532"]

[related-post id="6870"]

[related-post id="7118"]

[related-post id="5698"]


کد خبر 12553

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =