۲۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰
مرگ تدریجی قنات قصبه گناباد
چمدان: سال گذشته جشن ثبت جهانی قنات قصبه گناباد نیز برپا شد، اما اگر روند کنونی برقرار باشد، برای چند سال دیگر باید در عزا و سوگ مرگ قنات قصبه بنشینیم.

نماینده هیئت امنای قنات قصبه گناباد گفت: در چند سال اخیر ۲۲ لیتر آب در ثانیه از میزان آب‌دهی قنات قصبه کم شده و دلیل این کاهش، عدم لایروبی قنات است.

غلامرضا نبی‌پور ادامه داد: اخیرا ۵۰۰ متر با اعتباری که مالکین و اداره اوقاف گنباد تامین کرده‌اند، لایروبی قنات انجام شد، اما به‌دلیل کمبود اعتبار کار متوقف شده است.

وی بابیان اینکه رسوب لای در، دیواره و بستر قنات سبب تنگ شدن مسیر آب و بالا آمدن آن در بالا دست شده است، متذکر شد: رسوبات به مرور زمان سبب ایجاد لایه‌های سخت در دیواره‌ها و بستر قنات می‌شود و از طرفی با بالا آمدن آب در بالا دست، دیواره‌های قنات شروع به ریزش می‌کند و هر روز بر میزان خسارت وارد شده افزوده می‌شود.

نماینده هیئت امنای قنات قصبه گناباد با اشاره به تصویب یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان عتبار برای رفع مرمت همه قنات‌های موجود گناباد در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: اما آنچه که ابلاغ شده، ۳۰۰ میلیارد تومان بوده که آن هم تخصیص نیافته است.

نبی‌پور با اشاره به اینکه توقف و تاخیر در لایروبی قنات قصبه در آینده آنچنان فاجعه‌ای در منطقه ایجاد می کند که جبران آن ناممکن است، ادامه داد: به‌صورت اضطراری ۴ کیلومتر از سوق قنات قصبه گناباد نیاز به لایروبی دارد که برای اجرای آن نیاز به ۲ میلیارد تومان اعتبار است.


کد خبر 1249

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =