چمدان : دره گل رز در بلغارستان به‌وسعت 140 کیلومتر در تنگه‌ای میان کوه‌های بالکان وسعت دارد و هرسال بین ماه‌های می و ژوئن (اردیبهشت و خرداد) سراسر صورتی می‌شود.

مردمان این منطقه با استفاده از این گل‌ها محصولی تولید می‌کنند که به روغن گل رز یا اسانس گل رز معروف است که به «طلای مایع» هم معروف است. تهیه اسانس گل رز بسیار دشوار است به‌طوری‌که برای به‌دست‌آوردن کمتر از 500 گرم از این روغن دست‌کم به حدود هزارو500 کیلوگرم گل رز نیاز است. این 500 گرم اسانس بین 3 هزار و 500 تا 6هزار دلار قیمت دارد.

امروزه، ارزش گل‌های دره گل رز به‌حدی بالا رفته که از آن به نماد و افتخار ملی یاد می‌شود. اما همانند شرایط حاکم بر صنعت گلاب‌گیری ایران، سایه شوم فشارهای اقتصادی و تغییرات اقلیم آینده گلاب‌گیری در بلغارستان را هم نامعلوم کرده است.

معروف‌ترین گل رزی که در این دره کاشته می‌شود و برای اسانس‌گیری بسیار مناسب است گل رز دمشقی (از گونه Rosa damascena Mill) است. منشاء این گل رز هنوز مشخص نیست. عده‌ای معتقدند که این گل از پایتخت سوریه رسیده است درحالی‌که بسیاری دیگر این گل را همان گل‌محمدی می‌دانند که از ایران به بلغارستان وارد شده است. گفته می‌شود که در قرن هفدهم بازرگانی ترک این گل را از ایران به بلغارستان برده است اما امروزه، در بزرگداشت زمین‌هایی که در آن کشت می‌شود در دره گل رز با نام «رز کازانلینکا» شناخته می‌شود.

شهر کازانلاک در قلب دره گل رز قرار دارد و همه‌سال در هفته اول ماه ژوئن میزبان جشنواره گلاب‌گیری است و گردشگران داخلی و خارجی را به این منطقه جذب می‌کند. بازدیدکنندگان می‌توانند از نزدیک با سنت جمع‌آوری گل‌ها، فرآیند گلاب‌گیری و اسانس‌گیری، حرکات موزون آیینی این جشنواره و نحوه استفاده از گل رز در کیک‌ها، صابون‌ها و شربت گلاب را از نزدیک تماشا کنند._________________

منبع: نشنال‌جئوگرافیک

[related-post id="37212"]

[related-post id="36384"]
کد خبر 121725

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =