چمدان :  در اولین قسمت از راهنمای سفر به صربستان به چرایی اهمیت سفر به صربستان نوشتیم. سفر به صربستان سفری است که برای همه سلیقه‌ها مناسب است، از میراث تاریخی تا طبیعی بکر و غذاهای رنگارنگ را می‌توانید در صربستان تجربه کنید. در این شماره به جاذبه‌های طبیعی صربستان می‌پردازیم.

[related-post id="115496"]
پارک‌های ملی

1.  The Fruška Gora National Park | این پارک ملی، ناحیه‌ای چشم‌نواز به‌ وسعت 80 کیلومترمربع را بین رودهای «دانوب» و «واسا» دربرگرفته است. منطقه‌ای با خاک حاصل‌خیز و جنگل‌های انبوه که انواع گراز و آهوی کوهی در آن دیده می‌شود و جایگاهی است مناسب برای طبیعت‌گردی، دوچرخه‌سواری و استراحت.2.  The Đerdap National Park | این پارک بزرگ‌ترین پارک ملی صربستان است که در امتداد رود «دانوب» و با وسعت ۶۳۶ کیلومترمربع قرار دارد. این منطقه با ۴ آب‌راهه و 3 تنگه، از نظر تاریخی و جغرافیایی از مناطق غنی و مهم صربستان به‌حساب می‌آید. در این پارک قلعه‌ای سنگی نیز دیده می‌شود که به آن  لقب «درهای آهنی دانوب» داده‌اند. 

3.  The Kopaonik National Park | این منطقه‌ حفاظت‌شده با چمن‌زارها و جنگل‌های وسیع، به‌دلیل وجود منابع معدنی فراوان، درمیان رومی‌ها و ترک‌ها به «کوه‌های نقره‌ای» مشهور است. بزرگ‌ترین رشته‌کوه صربستان با طول ۸۰ کیلومتر و پهنای۴۰ کیلومتر در این منطقه قرار دارد. کوه فوق به‌دلیل بودن در ناحیه‌ای با بیش از ۲۰۰ روزِ آفتابی در سال، به «کوه آفتابی» معروف است. 

۴. The Tara National Park | این پارک نه‌تنها از زیباترین مناطق صربستان، که از جذاب‌ترین نقاط دنیاست. پارک ملی فوق با طبیعت بکر و دست‌نخورده و وسعت 220 کیلومترمربع، در غرب این کشور واقع شده است. در این ناحیه می‌توان جنگل‌هایی متراکم، علف‌زارها و روستاهای کوهستانیِ فریبنده مشاهده کرد. 

۵. The Šar Mountain National Park | این پارک یکی دیگر از مناطق حیرت‌انگیز صربستان است که در جنوب این کشور واقع شده است. منطقه‌ای با ۱۵۰۰ گونه‌ گیاهی که ۲۰ درصد آن‌ها از گیاهان بسیار کمیاب در ناحیه‌ بالکان به‌شمار می‌روند. همچنین این ناحیه با ۲۰۰ نوع پرنده و ۱۴۷ گونه پروانه، از مناطق مهم زیست‌شنایی و بوم‌شناسی در جهان است. 

 غارها

صربستان کشوری است با غارهای فراوان که از منابع ملی شاخص این کشور به‌حساب می‌آیند و قدمت بیشتر آن‌ها به چندین‌ میلیون سال می‌رسد. اکثر غارهای صربستان در شرق این کشور واقع شده‌اند و درحال‌حاضر 7 غار برای بازدید گردشگران مهیا است. این‌ درحالی است که برای دیدن سایر غارها، نیاز به امکانات مناسب و راهنما است. طولانی‌ترین غارِ صربستان با طول 9 کیلومتر در شهر BOR قرار دارد و نام آن «Lazareva» است.

تصاویر برخی غارهای معروف این کشور را در زیر ببینید:

 

[caption id="attachment_121133" align="aligncenter" width="1230"] Potpeće  از زیباترین غارهای دنیاست که در غرب صربستان واقع است[/caption]

 

[caption id="attachment_121135" align="aligncenter" width="1920"] غار زیبای Stopića[/caption]

 

[caption id="attachment_121136" align="aligncenter" width="1280"] Resava ؛ غار مهم دیگر صربستان[/caption]

علاوه بر موارد فوق دو غار   Risovača و Vernjikica در کشور صربستان بسیار زیبا هستند.

 

چشمه‌های آب گرم

طبیعت درمورد صربستان بسیار سخاوتمند بوده که تعداد بیشماری چشمه‌ آب گرم و آب معدنی در این کشور قرار دارد. این چشمه‌ها از جاذبه‌های صربستان به‌شمار می‌آید و گردشگران زیادی را از تمام دنیا برای تن‌ آرامی به‌سوی خود می‌کشاند.

استفاده از آب‌گرم، یکی از فرهنگ‌های قدیمی مردم این ناحیه‌ است به‌طوری‌که از حدود 2000 سال پیش رومی‌ها برای تن‌آرامی از آن‌ها بهره می‌بردند.

در زمان تصرف صربستان به دست عثمانی‌ها، سنت ترکیِ استحمام در آب‌گرم نیز وارد سنن این ناحیه شد و به «Hamams» معروف شد که درواقع همان حمام ترکی است.

[caption id="attachment_121139" align="aligncenter" width="1400"] Hamams[/caption]

 

از آب‌گرم‌های مهم صربستان می‌توان به نام‌های زیر اشاره کرد:

* Vrnjačka Banja پربازدیدترین آب‌گرم در میان گردشگران

* Sokobanja

* Niška

* Koviljača

* Prolom

* Bukovička

* Selters

[caption id="attachment_121141" align="aligncenter" width="375"] * Vrnjačka Banja پربازدیدترین آب‌گرم در میان گردشگران[/caption]
کد خبر 121091

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =