چمدان :  یکی از نگهبانان پایگاه آیاپیر بنابر عکس‌های ارسالی از خوزستان جمعه شب اقدام به تخریب آثار تاریخی این پایگاه کرد‌ه‌است.

پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر در منطقه باستانی ایذه، محلی برای نگهداری آثار به دست آمده از کاوش‌های منطقه شمی، کول فرح، کوشک نورآباد  و... است که اشیاء به دست آمده از این مناطق متعلق به دوره ایران باستان از جمله الیماییان است.

مرجان شوشتری معاون میراث فرهنگی خوزستان حاضر به صحبت در مورد این اتفاق با خبرنگار چمدان نشد اما پس از مدتی  روابط عمومی این اداره کل ضمن تایید این خبر  از پیگیری قضایی آن خبر داد.

 رئیس پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه از آغاز پیگیری قضایی آسیب به اشیاء سنگی ایذه به محض کسب اطلاع از موضوع خبر داد.

ایوب سلطانی رییس پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه  گفت: در شامگاه گذشته (7 بهمن 96)، در نهایت تعجب با خبر شدیم که در پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه، به تعدادی از آثار سنگی آسیب رسیده است. از آن‌جا که شخصی که آثار توسط وی آسیب دیده نگهبان شیفت بود، مطابق عادت همیشگی در بررسی اوضاع پایگاه با وی تماس گرفته که طی همان تماس تلفنی اعتراف به تخریب آثار کرد.

سلطانی افزود: بعد از اطلاع از موضوع با پلیس 110 تماس حاصل کردم و در نهایت کلیه مراتب تا ساعت یک بامداد صورت‌جلسه شد و اکنون نیز موضوع از طریق مراجع قضایی در حال پیگیری است و شخص خاطی تحت تعقیب قرار دارد.

رئیس پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه در خصوص انگیزه‌ فرد خاطی از آسیب به این آثار توضیح داد: انگیزه‌ وی از انجام این کار تاکنون برایمان مشخص نشده است که با پیگیری‌های قضایی حتماً این موضوع نیز روشن خواهد شد.

او با بیان این‌که برای بررسی آثار به همراه باستان‌شناس اداره به محل عزیمت کردیم گفت: موارد آسیب دیده شامل آثار منقول و سنگی بوده  که تعدادی سنگ قبرهای متأخر اسلامی، هاون سنگی، بام غلطان، پایه ستون و سنگ آسیاب را شامل می‌شود.

وی از تلاش پایگاه برای مرمت آثار آسیب دیده خبر داد و افزود: از تعدادی از کارشناسان پایگاه جهانی تخت جمشید درخواست کرده‌ایم تا طی سفری به ایذه در مرمت آثار با ما همکاری کنند و آن‌ها نیز آمادگی خود را برای همکاری اعلام کرده‌اند.
کد خبر 12032

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =