چمدان : امید زمانی مدیر کل روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در پاسخ به این پرسش که آیا راه و شهرسازی مجوز عبور زیر گذر شوش را صادر کرده است، گفت: ما هنوز کار را آغاز نکردیم و پیمانکار را هم مشخص نکردیم و آغاز کار منوط به استعلام‌ها از اداره کل میراث فرهنگی خوزستان است. فعلاً شهرداری شوش مشغول برداشتن پل است ما هم اعلام کردیم هرگونه اقدامی برای زیرگذر منوط به صدور مجوز‌های لازم از سوی میراث فرهنگی است، سپس پیمانکار انتخاب می‌شود و بعد عملیات اجرایی آغاز می‌شود.

او که به نقل از «عباس پور سلان» مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان این سخنان را می‌گفت به برگزاری جلسه مقامات استانی و شهرستانی در خصوص زیرگذر اشاره می‌کند و می‌گوید: من شخصاً در تلویزیون استانی هم در این زمینه صحبت کردم. شهرداری شوش فعلاً در حال برداشتن پل است ما هم اعلام کردیم طرح اجرایی آماده است اما آغاز عملیات اجرایی منوط به آن است که دستگاه‌هایی از جمله محیط زیست و میراث فرهنگی مجوزهای لازم را بدهند.

[related-post id="11884"]

زمانی تأکید می‌کند:  میراث فرهنگی باید از طریق نامه و به صورت کتبی پاسخ استعلام‌های ما را بدهد.

او ادامه می‌دهد: مقرر شده نیمی از هزینه پروژه توسط استانداری و نیمی دیگر توسط راه و شهرسازی پرداخت شود.

[related-post id="11738"]

وی درپاسخ به این پرسش که چرا تمام هزینه را راه و شهرسازی تقبل نکرده است، می‌گوید: ساخت این پل جزو مطالبات محلی و شهرستانی بود نه مطالبات راه و شهرسازی که مسوولان استان به آن پاسخ گفتند و در صدد انجام آن برآمدند. در این میان اداره کل راه و شهرسازی خوزستان با در نظر گرفتن کلیه موارد قانونی و اخذ مجوزهای لازم اقدام خواهد کرد.

به گزارش چمدان، تا کنون مشخص نیست بر اساس کدام ملاک و معیار وقتی حتی جامعه باستان شناسی ایران که جامعه‌ای کاملاً تخصصی و علمی است به موضوع عبور زیرگذر اعتراض دارد میراث فرهنگی ما به ازای 547 میلیون تومان مجوز گمانه زنی صادر می‌کند. درست مانند این است که از شخصی بپرسند نام و نام خانوادگی تو چیست و او هم بگوید: «فلانی، اما صبرکنید در شناسنامه‌ام نگاهی بیاندازم؟!» چگونه امکان دارد سازمان میراث فرهنگی یک مملکت خودش عرصه و حریم را به استانداری و سایر نهادها ابلاغ کند و بعد خودش بگوید بگذارید گمانه زنی کنیم ببینیم عرصه همان است یا خیر؟! چگونه در طول همه این سال‌ها عرصه همان بود اما الان به یک باره میراث تصمیم به گمانه زنی گرفته است؟! به کدام دلیل کار تیم قبلی زیر سوال می‌رود ؟ آیا پژوهشگاه میراث فرهنگی و معاونت میراث حاضر است دلایلی را که اثبات می‌کند گمانه زنی دوباره لازم است اعلام کند؟

[related-post id="11135"]
پرسش دیگر آن که وقتی این زیر گذر از مطالبات محلی است نه اداره راه و شهرسازی چرا سازمان میراث فرهنگی کاسه داغ‌تر از آش شده و در این دام افتاده است؟ چرا با وجود آن که پیش‌تر هنگام ثبت جهانی شوش خبرنگاران موضوع پل نظام مافی و زیر گذر شوش را مطرح کردند معاونت میراث از فرصت مقتضی استفاده نکرد و در صورت اصرار مقامات شهری و نماینده مجلس و حتی استانداری، از راه و شهرسازی نخواست راه جایگزینی برای عبور زیرگذر پیدا کند؟ آیا شهرداری شوش هم بهتر نیست به جای آن که نگران منظر ورودی شهر باشد این پول را صرف هزینه ایجاد زیر ساخت برای ورود گردشگر به شهر می‌کرد و برای اهالی شوش درآمدزایی می‌کرد.

به نظر می‌رسد ضروری است نهادهای قضایی و نظارتی هرچه سریع‌تر دست به کار شوند و موضوع زیرگذر شوش را مورد بررسی قرار دهند.

کد خبر 11962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =