رشد 7.63 درصدی سفرهای بهاری از سال 93 تا 95


چمدان :  مرکز آمار ایران براساس اطلاعات حاصله از نتایج طرح آمارگیری از گردشگران ملی که از سوی این مرکز انتشار یافته است،حدود ٥٧ درصد خانوارهای کشور که معادل13 میلیون و 653 هزار و 588 خانوار است، فصل بهار سال ١٣٩٥، حداقل یک سفر داشته‌اند که نسبت به بهار ١٣٩٣ به میزان ١,٥٨ درصد افزایش داشته است.


تعداد سفرهای داخلی در فصل بهار، 75میلیون و 523 هزار و 305 سفر بود که ٥٢ درصد از سفرهای داخلی فصل بهار، با اقامت شبانه و ٤٨ درصد بدون اقامت شبانه بوده است. بیشترین سفرهای با اقامت شبانه فصل بهار در سال ١٣٩٥، با هدف دیدار دوستان و بستگان (٥٨ درصد) و سپس با هدف‌های گردش و تفریح (٢٥ درصد) و زیارت (هشت درصد) انجام پذیرفته است.

سفرهای با اهداف فوق در مجموع ٩١ درصد از سفرها را تشکیل داده است. حدود ٩ درصد از سفرها در فصل بهار با اهدافی نظیر درمان، آموزش، خرید و کسب و کار انجام شده است.در این گزارش آمده است: همچنین ٣٥ درصد از سفرهای بدون اقامت شبانه با هدف گردش و تفریح، ٢٩ درصد با هدف دیدار دوستان و بستگان، ١٧ درصد با هدف درمان و ٦ درصد با هدف زیارت انجام شده است.

١٣ درصد سفرهای بدون اقامت شبانه، با اهدافی نظیر آموزش، خرید و کسب و کار انجام شده است. اقامتگاه اصلی مورد استفاده در سفرهای داخلی با اقامت شبانه خانوارها در فصل بهار سال ١٣٩٥، خانه بستگان و آشنایان با ٧٢ درصد، ویلا و آپارتمان اجاره‌ای و ویلا و آپارتمان شخصی هر یک با هفت درصد، اقامتگاه عمومی و اقامتگاه سازمانی هر یک با چهار درصد و چادر و کمپ شخصی و سایر اقامتگاه‌ها هر یک با سه درصد بوده است.استان های خراسان رضوی، مازندران، گیلان، تهران، فارس، اصفهان، خوزستان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و کرمان مقصد بیشترین سفرهای با اقامت شبانه در فصل بهار ١٣٩٥ بوده‌اند.

استان های گیلان، قزوین، فارس، اصفهان، خوزستان، کرمانشاه، تهران، آذربایجان شرقی، گلستان و کرمان مقصد بیشترین سفرهای بدون اقامت شبانه در بهار ١٣٩٥ بوده‌اند.

شهرستان های مهم گردشگرپذیر کشور در بهار سال ١٣٩٥، شامل تهران، مشهد، رشت، شیراز، قزوین، اصفهان، قم، کرمانشاه، تبریز و لاهیجان بوده است که دارای بیشترین تعداد سفر بوده‌اند.

توجه به این نکته ضروری است که الگوی گردشگری از لحاظ نوع سفر، در این شهرستان‌ ها با هم متفاوت است. عمده سفر‌ها در شهرستان‌های مشهد، تهران، شیراز، اصفهان و قم از نوع سفرهای با اقامت شبانه و عمده سفرها در شهرستان‌های رشت، قزوین، کرمانشاه، تبریز و لاهیجان از نوع سفرهای بدون اقامت شبانه بوده است.

طبق اعلام روابط عمومی مرکزآمار ایران، طرح آمارگیری از گردشگران ملی یکی از طرح‌های مرکز آمار ایران است که با هدف تهیه آمار و اطلاعات مربوط به سفرهای گردشگری خانوارهای کشور، برای بررسی‌های اقتصادی و تصمیم‌گیری مدیران و برنامه‌ریزان در حوزه گردشگری، توسط مرکز آمار ایران به اجرا در می‌آید.

در این طرح با مراجعه به خانوارهای نمونه، اطلاعاتی در مورد ویژگی‌های سفر از جمله تعداد سفر، نوع سفر( با اقامت شبانه و بدون اقامت شبانه)، هدف اصلی سفر، شیوه سفر، نوع اقامتگاه گردشگران، نوع وسیله نقلیه مورد استفاده، تعداد شب اقامت و هزینه‌های سفر و همچنین اطلاعاتی در مورد ویژگی‌های اجتماعی اعضای خانوار مانند سن، ‌جنس، وضع سواد و وضع اشتغال جمع‌آوری می‌شود.یادآور می شود، نتایج تفصیلی طرح مذکور در قالب نشریه در دست چاپ و انتشار است، کاربران می‌توانند از طریق سایت مرکز آمارایران به آدرس  www.amar.org.ir  و یا از طریق واحد اطلاع رسانی به آن دسترسی داشته باشند.

کد خبر 11595

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =