کشف آثار دوره های پارینه سنگی قدیم در غار خوربس قشم

سیروان محمدی قصریان، سرپرست هیات گمانه زنی برای تعیین عرصه و حریم آثار دامنه غار تاریخی خوربس در جزیره قشم در نشست گزارش به همکار که به همت پژوهشکده باستان شناسی برگزار شد، با اعلام این خبر به وجود آثار دوره پاینه سنگی قدیم، آثار دوره اشکانی، گورستان، محوطه استقراری، سه گورستان اسلامی، آب انبار، کانال هدایت آب، پناهگاه صخره ای در این محوطه اشاره کرد.

چمدان - این باستان شناس با اشاره به این که جزیره قشم به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصش در جغرافیای طبیعی ایران، همواره در دوره‌های مختلف تاریخی محل سکونت بوده است، گفت: از میان آثار شناسایی شده تاکنون درصد قابل توجهی را محوطه های دوران تاریخی و به ویژه دوران اسلامی تشکیل می دهد که حاکی از اهمیت این جزیره در مبادلات تجاری در دوران های یاد شده است.

او آثار دامنه غار تاریخی خوربس را از وسیع ترین و غنی ترین محوطه های باستانی جزیره دانست و گفت: این در حالی است که متاسفانه به دلیل ساخت و سازهای غیرمجاز، جاده سازی و فعالیت های زراعی، قسمت زیادی از محوطه از بین رفته است.

محمدی قصریان با اشاره به بررسی سطحی آثار موجود برای شناخت محوطه گفت: آثاری از دوران پارینه سنگی، گورستان دوره اسلامی، گورستان دوره اشکانی، کانال های آب و اب انبار در این محوطه وجود دارد.

او قدیمی ترین اثر شناسایی شده در این محوطه را دست افزارهای دوره پارینه سنگی اعلام کرد و گفت: احتمال دارد یکسری از این ابزارها متعلق به دوره پارینه سنگی قدیم باشد.

او به وجود یک فاصله از دوره پارینه سنگی تا دوره مفرغ و آهن در جزیره قشم اشاره کرد و گفت: سفال های دوره تاریخی و اشکانی در محوطه نشان می دهد تاریخ گورهای این محوطه مربوط به دوران اشکانی است.

محمدی قصریان افزود: در کنار گورهای دایره ای شکل در قسمت پشت غار خوربس، یکسری سازه شناسایی شد که حاکی از وجود یک محوطه استقراری در کنار گورستان است.

او با اشاره به وجود یک لایه اشکانی در عمق ۷۰سانتیمتری در حین کاوش گفت: این امر نشان دهنده وجود یک محوطه وسیع اشکانی است.

این باستان شناس افزود: در بررسی های سطحی سفال های مخلوط به دست آمد و در بررسی های دقیق تر مشخص شد کل آثار اسلامی روی یک محوطه اشکانی وجود دارد و سفال ها متعلق به دو دوره اسلامی و اشکانی است.

او در ادامه از کانال هدایت آب که برای مهار آب های سطحی استفاده می شد به عنوان آثار اسلامی به دست آمده در این محوطه نام برد.

محمدی قصریان همچنین از شناسایی بند انحرافی به طول یک کیلومتر که سفال های دوره اسلامی متاخر در آن وجود دارد، خبر داد.

او در ادامه گفت: برای تعیین عرصه و حریم در ۱۹ نقطه گمانه هایی زده شد این در حالی است که دور تا دور عرصه پر از جاده، ساخت و ساز و کانال کشی است.

این باستان شناس در پایان اظهار داشت: با توجه به وجود ۱۵ اثر در این محوطه پیشنهاد تبدیل شدن این محوطه به پایگاه باستان شناسی مطرح می شود.

کد خبر 11577

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =