دارای ظرفیت‌ بالقوه‌ اقامتگاه‌ها و سایت‌های تفریحی هستیم

چمدان :  علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امروز سه‌شنبه 3 بهمن 96 در مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته گفت:

  • در سالی که از سوی سازمان ملل متحد "گردشگری پایدار، ابزار توسعه" نام گرفته بود، صنعت گردشگری هم چنان به رشد خود ادامه داد، به گونه‌ای که طبق آخرین آمار، در سال 2017 با رشدی معادل7 درصد، جهان شاهد جابه‌جایی یک‌میلیارد و 322میلیون گردشگر بین‌المللی بود که از سال 2010 تاکنون بالاترین نتایج را نشان می‌دهد.

  • امروز گردشگری به عنوان سومین صنعت و بخش بزرگ صادراتی جهان با قابلیت بالای اشتغال‌زایی و توسعه جوامع محلی و با گردش مالی 1400میلیارد دلاری، مولد 10درصد تولید ناخالص جهان است و به‌ازای هر 11 شغل در جهان یک شغل مربوط به حوزه گردشگری است. جمعا 108میلیون نفر در سراسر دنیا مشاغلی مرتبط با بخش گردشگری دارند و سه برابر این رقم نیز مشاغلی است که به نحوی غیر مستقیم وابسته به صنعت گردشگری است.

  • براساس پیش بینی سازمان تجارت جهانی تا سال 2020 تعداد گردشگران در کل دنیا به رقمی بالغ بر یک‌میلیارد و 600میلیون نفر خواهد رسید و بیش از 50درصد معضل اشتغال در کشورهای در حال توسعه از این طریق قابل رفع خواهد بود. در ظرفیت اشتغال‌زایی گردشگری همین بس که می‌توانیم در کشورمان با رقمی اندک و در حدود 50میلیون تومان در حوزه گردشگری ایجاد شغل کنیم، در حالی که برای ایجاد شغل در اکثر صنایع 8 تا 10 برابر این رقم مورد نیاز است. با چنین ظرفیت هایی توجه به صنعت گردشگری مهم ترین راهکار برون رفت از اقتصاد متکی به نفت، ایجاد اشتغال ارزان و توزیع جغرافیایی عادلانه ثروت بر اساس داشته‌ها و ظرفیت‌های بومی و تحقق ایده اقتصاد مقاومتی مبتنی بر درون‌زایی  با نگاه جهانی است.

  • نگاهی به داشته‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کشورمان نشان از غنای ایران در جاذبه‌های گردشگری دارد. وجود یک‌میلیون سایت تاریخی، فرهنگی، طبیعی، بیش از 34هزار اثر ثبت‌شده به‌عنوان آثار ملی و ثبت 22 اثر به عنوان آثار جهانی، ایران را در زمره یکی از کشورهای برتر دنیا از نظر جاذبه‌های گردشگری قرار داده و در حال حاضر جایگاه جهانی ایران در ثبت آثار تاریخی و طبیعی رتبه 11 و در ثبت جهانی آثار ناملموس رتبه 7 است.

  • این یک واقیت گریزناپذیر است که ظرفیت‌های بالقوه گردشگری یک سرزمین تنها در سایه معرفی درست آن به جهانیان، بالفعل خواهد شد و تا زمانی که گردشگران بین‌المللی از داشته‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی کشور ما بی‌خبر باشند نمی‌توان به حضور آنان در ایران امید بست. با چنین رویکردی در سراسر جهان شاهد برگزاری نمایشگاه‌های عظیم گردشگری برای معرفی و عرضه توانمندی‌های کشورها در این صنعت پرسود هستیم و دولت‌ها به این باور رسیده‌اند که هرگونه سرمایه‌گذاری در این عرصه نه‌تنها برگشت‌پذیر است بلکه از عوامل تحقق توسعه پایدار کشورها محسوب می‌شود.

  • واقعیت این است که ما هم اکنون علاوه بر وجود داشته‌های فراوان تاریخی و طبیعی که از ملزومات اولیه توسعه گردشگری است، ظرفیت‌های بالقوه‌ای همچون امکانات ریلی و هوایی، اقامتگاه‌ها و سایت‌های ورزشی و تفریحی داریم که باید از طریق صنعت گردشگری بالفعل شوند. درواقع برای رقابت در بازار گردشگری جهانی چاره ای جز استفاده و مدیریت بهینه همه امکانات بالقوه کشور برای ارتقای کمی و کیفی محصولات گردشگری و در عین پایین آوردن قیمت این محصولات نداریم.

  • رونمایی از سامانه یکپارچه و هوشمند راهبردهای مدیریت صنعت گردشگری کشور از اتفاقات شاخص نمایشگاه امسال است و این سامانه فرصتی را فراهم می کند تا تمامی علاقه‌مندان، ذی‌نفعان و متخصصان گردشگری ضمن دسترسی به یک بانک جامع در حوزه ظرفیت های گردشگری، بتوانند به‌صورت آنلاین نظرات، پیشنهادها، انتقادات و ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند و در واقع بستری فراهم می شود تا همه پای کار بیایند و در این عرصه مهم مشارکت کنند.

  • همچنین در نمایشگاه امسال محورهای مهمی همچون گردشگری حلال، گردشگری کودک و خانواده، گردشگری غذا، سفر به مقاصد ناشناخته گردشگری، گردشگری روستایی و عشایری، گردشگری هنری و اقوام، گردشگری صنایع دستی و سوغات و به‌خصوص گردشگری استان‌ها متناسب با ظرفیت‌های پایه‌ای هر استان مورد توجه ویژه قرار گرفته است تا نوعی رقابت و پویایی بین 31 استان کشور برای معرفی و عرضه تمام داشته‌ها و توانمندی‌هایشان در راستای جذب گردشگر داخلی و خارجی ایجاد شود.

کد خبر 11541

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =