«جایکا» طرح جامع توسعه گردشگری تبریز را تدوین می‌کند


چمدان :  سومین نشست مشترک نمایندگان جایکا با مدیرکل و کارشناسان میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، شهرداری و نمایندگان بخش خصوصی در راستای ارتقای همکاری های متقابل استان با هدف انجام مطالعات و تدوین طرح جامع توسعه برند گردشگری تبریز دوشنبه شب برگزار شد.


در این نشست ظرفیت های موجود در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی و همچنین راهکارهای لازم برای توسعه همکاری های مشترک در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس دفتر و نماینده ارشد جایکا در ایران بر ارتقای جایگاه تبریز در مقیاس جهانی تاکید کرد و گفت: تبریز صرفا یک شهر نیست بلکه عضو تاثیرگذار کریدور جاده ابریشم و ورودی اروپا به شمار می رود، از این رو باید به شایستگی معرفی شود.'یوکی هارا کوبایاشی' گفت:

  • این طرح مربوط به توسعه گردشگری در ایران است که از سال گذشته آغاز شده و اکنون جلسه سوم تحقیقاتی خود را می گذراند و جایکا در نظر دارد به منظور توسعه گردشگری، ایجاد اشتغال، ایجاد رونق اقتصادی در منطقه، همکاری های لازم را انجام دهد و برنامه های خود را بر مبنای توسعه کیفی در این زمینه ها تدوین کند.

  • تیم تخصصی جایکا در حوزه های تخصصی گردشگری و میراث فرهنگی، با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان دوره های آموزشی برای ذینفعان و فعالان برگزار خواهد کرد.

  •  تبریز به دلیل دارا بودن آثار ثبتی در فهرست جهانی یونسکو همچون بازار تبریز و قرارگیری آن در مسیر جاده ابریشم ظرفیت بالایی برای توسعه گردشگری تاریخی و فرهنگی دارد.


ایرنا نوشت، نوریاکی نیشیاما مدیر مطالعات پیشرفته گردشگری دانشگاه هوکایدو ژاپن نیز در این نشست با بیان اینکه منطقه آذربایجان به خصوص تبریز به دلیل دارا بودن مواریث تاریخی غنی و همچنین ظرفیت های گردشگری وافر مورد تایید گروه تخصصی جایکا قرار گرفته، گفت:

  • طی دو مرحله مطالعاتی که تیم تخصصی گردشگری و میراث فرهنگی جایکا با محوریت جاده ابریشم بر روی ایران داشته، تبریز به عنوان مرکز مطالعات گردشگری و میراث فرهنگی جاده ابریشم، انتخاب شد و در همین راستا تحقیقاتی در زمینه حفظ میراث فرهنگی، توسعه گردشگری، زمینه مشارکت بخش خصوصی و ذینفعان گردشگری، انجام گرفته است.

  • یکی از مهم ترین اقداماتی که در راستای توسعه گردشگری باید به نتیجه برسد، تدوین طرح جامع توسعه برند گردشگری است، زیرا به رغم وجود ظرفیت های بالای گردشگری تبریز آنچنان که شایسته است در دنیا معرفی نشده، بنابراین تدوین طرح جامع در این راستا ضروری است.

  • لازمه تحقق توسعه پایدار گردشگری، رشد متوازن این صنعت در یک کشور است به گونه ای که هر منطقه به نسبت پتانسیل های خود باید از میزان گردشگر معینی برخوردار باشد تا شاهد یکنواختی در توزیع آورده های گردشگری باشیم.


مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز با اشاره به اینکه پیشینه غنی تاریخی تبریز و قرارگیری آن در مسیر جاده ابریشم، این شهر را به یکی از مهمترین شهرهای کشور تبدیل کرده است، گفت:

  • همین امر می تواند موجب ایجاد تعاملات بین المللی شود، میراث فرهنگی استان همکاری های بسیار خوبی با مجموعه های علمی و دانشگاهی داخلی و خارجی داشته است و آمادگی کامل دارد پروژه های مشترک را با مشارکت جایکا در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری آغاز کند.


کد خبر 11424

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =