شواهد دوران صفوی در مسیر انتقال آب خلیج فارس به جنوب شرق یزد
چمدان: محسن میرجانی ارجنان با اعلام این خبر گفت: پروژه انتقال آب خلیج فارس به استان یزد بخشی از یک پروژه مهم و بزرگ است که استان‌های هرمزگان و کرمان را هم شامل می‌شود.
وی با اشاره به طول 198کیلومتری مسیر این پروژه در استان یزد شامل شهرستان‌های شهرستان‌های مهریز، یزد، میبد و اردکان گفت: نقطه شروع این پروژه در حوالی انار در استان کرمان  و نقطه پایانی آن کارخانجات گندله سازی اردکان در فاصله 15 کیلومتری عقدا است.

او اظهار داشت: از منظر جغرافیایی مسیر پیشنهادی در محدوده‌ای شامل ارتفاعات منفرد و رشته کوه‌های کم ارتفاع گردکوه مهریز و خرانق یزد و دشت و ریگزارهائی است که به واسطه عمل شدید طوفان‌های شنی ارتفاع آنها در برخی مواضع تا حدود 7 متر نیز می‌رسد.

وی در ادامه اظهار داشت: این پدیده بیشتر در محدوده فهرج یزد وجود دارد.

میرجانی ارجنان با اشاره به آغاز این پروژه با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از ابتدای شهریور ماه گفت: مرحله پیمایش و بررسی و بازدید میدانی این پروژه در مراحل پایانی آن قرار دارد.

او افزود: پیمایش به صورت پیاده روی در دشت‌های باز و استفاده از وسائل نقلیه موتوری برای حرکت در راستای مسیر تعریف شده بر مبنای مختصات جغرافیایی Kmz انجام شد.

این باستان شناس خاطرنشان کرد: با توجه به وجود پهنه‌های وسیع عاری از پوشش گیاهی و مواد فرهنگی، برای راستی آزمائی و انجام کامل پیمایش، فواصل مشخص 3 کیلومتری و 5 کیلومتری انتخاب و نقطه گذاری شدند.

به گفته محسن میرجانی ارجنان، وضعیت زمین ریخت شناسی و زمین شناسی منطقه تحت بررسی به صورت یک دشت نسبتا همواری است که با شیب نسبتا ملایمی به کفه سیاه کوه و عقدا منتهی می‌شود.

او چاله سیاه کوه و عقدا را از کم ارتفاع ترین مناطق دشت یزد – اردکان دانست و از مهمترین عوارض موجود در این مسیر به برخان‌ها، تپه‌های تل ماسه‌ای، مسیل‌ها و آبراهه‌های فصلی، کویرهای نمکی پف زده و بسترهای سنگلاخی کنگلومرائی اشاره کرد.

میرجانی ارجنان گفت: در طول مسیر بررسی بیش از 5 معدن فعال شن و ماسه و چندین مکان باطله برداری شده و گمانه‌زنی شده برای فعالیت‌های معدن کاوی مشخص شده است.

وی با بیان این که از منظر پوشش گیاهی هرچه از سمت جنوب به شمال پیش می‌رویم از تراکم پوشش گیاهی کاسته می‌شود، گفت: گونه‌های گیاهی از قبیل گز، تاق و انواع خاربن‌های صحرایی نسبت به سایر گونه‌ها تراکم بیشتری دارند.

او در ادامه از شناسایی، ثبت و ضبط آثار و بقایای متنوع و متعددی از مسیر های کاریز و قنات، ساختمان های بین راهی از قبیل کاروانسرا و بیتوته گاه های موقتی، چندین آبشخور فصلی و بقایایی از چندین چشم انداز طبیعی و کشاورزی خبر داد.

به گفته این باستان شناس، رباط ها و کاروانسراهای شاخص کرمانشاهان و زین الدین، قنات حسن اباد مهریز از جمله مهمترین مکان های تاریخی و فرهنگی در طی این مسیر بودند.

او افزود: وجود شواهدی از راه قدیمی به جای مانده از دوران قاجاریه و پهلوی، باعث ایجاد یک شبکه منظمی از حوالی شهر انار در استان کرمان تا فهرج یزد شده است.

میرجانی ارجنان از دشت حفاظت شده مهدی آباد بهادران مهریز به عنوان مهمترین چشم انداز طبیعی و فرهنگی در این محدوده نام برد که محدوده ای مهم برای حفظ گونه های کم یاب وحوش و چارپایانی از قبیل پازن، جبیر، گور ایرانی و یوزپلنگ است.

این باستان شناس اظهار داشت: با توجه به الگوهای استقراری منحصر به فرد محوطه ها و لکه‌های زیستی در استان یزد که به شدت متاثر از وجود جریان‌های آبی و منابع محدود آن است، در وضعیت موجود و با توجه به نهشته گذاری، رسوب‌گذاری و پیشروی تل ماسه‌های شنی هیچ گونه شواهدی از سایت‌ها و محوطه‌های تاریخی و فرهنگی به دست نیامد.

او افزود: البته در بخش‌هائی از مسیر بررسی به ویژه در محدوده میبد و اردکان، به واسطه سوابق مطالعاتی گذشته و نبود هر گونه عارضه فرهنگی ملموس و ناملموس، این امر مسبوق به سابقه بوده است.

کد خبر 1140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =