تخریب قلعه صفوی عباس‌آباد استان سمنان برای توسعه مسجد

چمدان : محمد صادق رضویان اظهار کرد: هنوز یک ماه از خبر یادگار نویسی بر پیکر کاروانسرای صفوی میامی نگذشته که این بار خبر از تخریب بافت 2 منطقه ارزشمند در میامی به این نمایندگی اطلاع داده شده است.

وی ادامه داد: در حالی که مردم و مسئولان در سایر کشورها به حفظ و مرمت بناهای تاریخی بها می‌دهند، متاسفانه در اینجا هر بار باید شاهد تخریب بخشی از یادگار گذشتگان بر اثر ناآگاهی عدهای قلیل باشیم.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری میامی گفت: متاسفانه این بار از یک طرف خانه قدیمی واجد ارزش تاریخی در روستای فرومد که یکی از بهترین مکان‌ها برای تبدیل شدن به اقامتگاه بوم گردی بود در روز روشن با لودر تخریب و از طرف دیگر بافت عباس آباد برای توسعه مسجد این منطقه در هماهنگی با شورا و دهیاری منطقه تخریب شده است.

رضویان تاکید کرد: بافت این مناطق واجد ارزش است و بخشی از اعتبارات این اداره صرف انجام کار مطالعاتی برای تدوین طرح مرمت، احیا و بازسازی بافت‌های تاریخی این مناطق با انجام آسیب شناسی و طرح مرمت و حفاظت بافت روستای عباس‌آباد و مطالعه و ساماندهی بافت تاریخی فرومد شد و امروز قرار بود نتایج اعلام شود.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی میامی اظهار کرد: بارها مسئولان بومی را برای بازدید از این مناطق و تاکید بر اهمیت حفظ و احیای بافت تاریخی همراهی کرده‌ایم اما متاسفانه تنها پاسخی که از شورا و دهیاری بعد از بروز این اقدام تخریبی شنیده می‌شود عذرخواهی و اظهار بی‌اطلاعی از اهمیت حفظ این بافت‌های واجد ارزش است.

یک خانه در فرومد که دارای یک معماری واجد ارزش بود با هدف تعریض خیابان و قلعه صفوی عباس آباد و بخشی از بافت ارزشمند این منطقه با هدف توسعه مسجد در عباس آباد تخریب شده است. شهرستان میامی، شرقی‌ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد است. میامی در حدود 250 کیلومتری سمنان واقع شده است.
کد خبر 11296

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =