چمدان: عملیات ساخت چهره‌های جرج واشنگتن، توماس جفرسون، تئودور روزولت و آبراهام لینکلن از سال‌های 1927 تا 1941 با حضور 400 کارگر به‌طول انجامید. تراشیدن حالت چهره این پرتره‌ها کار بسیار دشواری بود که باید به‌بهترین‌ نحو انجام می‌شد.

گوتزون بورگلوم دانمارکی‌تبار، سرپرست گروه سنگ‌‌تراش‌ها از بین اعضای گروهش به فردی به‌نام لوییجی دل‌بیانکو این وظیفه مهم را محول کرد زیرا به گفته خودش به‌ هیچ‌کس به‌جز دل‌بیانکو برای انجام این کار اعتماد نداشت.

دل‌بیانکو که سخنگوی گروه بود و فقط او اجازه داشت مستقیماً با بورگلوم صحبت کند و درباره کار سایر کارگران به او گزارش دهد، حالت چهره مجسمه جرج واشنگتن، نگاه آبراهام لینکلن و خط لب‌های مجسمه توماس جفرسون را ایجاد کرد. نقشی که به‌تازگی از سوی مقامات پارک ملی کوهستان راشمور به‌ رسمیت شناخته شده است.

دل‌بیانکو در گفت‌وگویی که سال 1966 با روزنامه هرالد استیتسمن داشت درباره سختی‌های این کار گفت: «فقط می‌توانستم از جایی‌که ایستاده بودم و کار می‌کردم مجسمه را ببینم اما چشم لینکلن باید از فاصله چندکیلومتری هم درست به‌نظر می‌رسید.»

به‌تازگی 40 سال پس‌ از مرگ لوییجی، از تندیس یادبود این هنرمند در پارک ملی کوهستان راشمور رونمایی شد و مقامات این پارک در حضور خانواده‌اش به او لقب «رییس سنگ‌تراش‌ها» دادند.

به‌همین‌دلیل نوه «رییس سنگ‌تراش‌ها» وبگاهی در بزرگداشت پدربزرگش راه‌اندازی کرده و در آن عکس‌هایی با قدمت 80 سال را از پدربزرگش منتشر کرده است که او را هنگام کار روی مجسمه‌های یادبود روسای جمهوری آمریکا نشان می‌دهد.

لوییجی دل‌بیانکو، ایتالیایی‌تباری است که در فرانسه به‌دنیا آمد. در وین اتریش و ونیز تحصیل کرد و پس‌از آنکه از پسر عمویش که در ورمونت زندگی می‌کرد نامه‌ای دریافت کرد که به او خبر می‌داد «در آمریکا کار زیاد است»، در 17 سالگی به این کشور مهاجرت کرد.

[caption id="attachment_1119" align="aligncenter" width="571"] ‌دل‌بیانکو کنار مجسمه‌های مدل واشنگتن و لینکلن[/caption]

 

[caption id="attachment_1121" align="aligncenter" width="1008"] مدل اولیه مجسمه‌های راشمور پیش‌ازآنکه دل‌بیانکو وارد کار شود[/caption]

 

[caption id="attachment_1123" align="aligncenter" width="800"] بورگلوم می‌خواست جفرسون را سمت چپ واشنگتون بگذارد. اما نقصی که در سنگ‌ وجود داشت سبب شد که بورگلوم جفرسون را سمت راست واشنگتون بگذارد. این عکس درست زمانی گرفته شده است که بورگلوم هوگو ویلا را اخراج و لوییجی دل‌بیانکو را استخدام کرد[/caption]

 

[caption id="attachment_1125" align="aligncenter" width="800"] دل‌بیانکو هنگام تراشیدن حالت لب‌های جفرسون (فرد سمت راست زیر سوراخ بینی)[/caption]

 

[caption id="attachment_1127" align="aligncenter" width="600"] عکس رنگی از دل‌بیانکو درحال تراشیدن چشم راست لینکلن | منبع عکس‌ها: luigimountrushmore.com[/caption]
کد خبر 1117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =