چمدان : بنای تاریخی تاج‌محل در شهر آگرا آرامگاهی از جنس مرمر سفید آگرایی است که شاه‌جهان، امپراتور گورکانیان هند با عشق بسیار برای همسرش ساخت.

«ممتاز محل» سومین همسر شاه‌جهان زمان تولد چهاردهمین فرزندش درگذشت و این پادشاه قرن هفدهم میلادی از شدت عشق و علاقه‌ای که به این همسرش داشت، دستور داد تا این آرامگاه زیبا را برای او بسازند.

تاج‌محل در شهر آگرا در ایالت اوتار پرادِش قرار دارد و به‌همین‌علت آگرا باوجوداینکه شهر بسیار کوچکی است جزو مثلث طلایی هند شگفت‌انگیز (دهلی، آگرا، جیپور) قرار دارد و یکی از مهم‌ترین منابع درآمدش به‌لطف تاج‌محل از گردشگری تامین می‌شود. این بنای تاریخی نماد هندوستان است و تمام گردشگران خارجی که به این کشور سفر می‌کنند رویای بازدید از تاج‌محل را دارند.

[caption id="attachment_10159" align="aligncenter" width="1350"] تاج‌محل در شهر آگرا. عکس: هدا عربشاهی[/caption]

این جواهر عصر گورکانیان هند از سال 1983 به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافته است. مقامات سازمان پیمایش باستان‌شناختی هند که مسئولیت نگهداری از این میراث فرهنگی را به‌عهده دارد تصمیم گرفته‌اند که برای ورود گردشگران داخلی سقف 40هزار نفر در روز را تعیین کنند. زیرا در اثر تردد زیاد در این مکان تاریخی، مرمر سفید این بنا در معرض بیشتر آلودگی قرار می‌گیرد و درنتیجه رنگ آن روبه‌ تیرگی می‌رود. ازطرف دیگر، بازدید زیاد می‌تواند خطر ورود بازدیدکنندگان تخریب‌گرا (وندال‌ها) و واردآمدن صدمات جدی به تاج‌محل را افزایش دهد.

یکی از مدیران سازمان پیمایش باستان‌شناختی هند در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «باید از حفظ این بنای تاریخی مطمئن باشیم. مدیریت ورود زیاد جمعیت به آنجا برای ما چالش بسیار بزرگی است.»
درصورت رسیدن به سقف 40هزار بازدیدکننده داخلی، هندی‌ها بايد هزینه بلیت ورودی گردشگران خارجی را كه هزار روپیه است را به‌جای بلیت 40 روپیه‌اي برای هندی‌ها پرداخت کنند.

براساس آمارهای موجود، سالانه حدود 7 تا 8 میلیون نفر از تاج‌محل بازدید می‌کنند اما از این تعداد بین 10 تا 12درصد گردشگران خارجی هستند و بنابراین، تعداد بازدیدکنندگان بین‌المللی به‌ندرت به یک میلیون نفر در سال می‌رسد. با این آمار، تعیین سقف ورود برای بازدیدکنندگان داخلی معنی می‌یابد. درحقیقت، درست است که تعداد متوسط بازدیدها از این بنا به 20 تا 25 هزار نفر در روز می‌رسد اما این رقم برای روزهای کاری بین 10 تا 15 هزار گردشگر و در روزهای تعطیل و آخرهفته‌ها به 70هزار نفر است.

[caption id="attachment_10161" align="aligncenter" width="1280"] تاج‌محل از چشم‌انداز ارگ آگرا. عکس: هدا عربشاهی[/caption]

بنابراین، هدف اصلی از این تعیین سقف، یافتن راهی برای جذب گردشگران داخلی بیشتر در روزهای کاری و برقراری موازنه تعداد بازدیدها در روز است. درصورت رسیدن به سقف 40هزار بازدیدکننده داخلی، شهروندان هندی می‌توانند با پرداخت هزار روپیه، هزینه بلیت ورودی گردشگران خارجی به‌جای بلیت 40 روپیه برای هندی‌ها از تاج‌محل بازدید کنند.

این تصمیم درشرایطی اخذ می‌شود که اکتبر گذشته، تاج‌محل به موضوع بحث و جدل میان سیاستمداران حزب ملی هندوها (Bharatiya Janata Party) یا بی‌جی‌پی تبدیل شد و چند عضو اصلی این حزب گفتند که این بنا هیچ جایی در میراث کشور هندوستان ندارد زیرا به‌دست یک سلسله سلطنتی مسلمان ساخته شده است.

 

[related-post id="3520"]
کد خبر 10157

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =