چمدان : داریو فرانچسکینی وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری ایتالیا با ارائه گزارش اداره آمار این وزارتخانه نشان داد که تعداد بازدید از موزه‌ها در سال 2017 نسبت به سال قبل از آن 5 میلیون نفر و درآمد حاصل از این بازدیدها 20 میلیون یورو بیشتر شده است.

پنج مکان میراث فرهنگی با ورودی این کشور که در سال 2017 بیشترین بازدید را داشتند به‌ترتیب عبارتنداز: کولوسئوم در رم با بیش‌از 7میلیون بازدیدکننده، سایت باستان‌شناختی پمپی در خلیج ناپل با بیش‌از 3.4 میلیون بازدیدکننده، موزه اوفیتزی در فلورانس با بیش‌‌از 2.2 میلیون بازدیدکننده، آکادمی فلورانس با بیش‌از 1.6 میلیون بازدیدکننده و قلعه سنت‌آنجلو در رم با 1.1 میلیون بازدیدکننده.

وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری ایتالیا دراین‌خصوص توضیح می‌دهد: «آمار بازدید از موزه‌ها واقعاً استثنائی است. به‌ طوری‌ که از 38میلیون بازدیدکننده در سال 2013 این رقم به 50 میلیون نفر در سال 2017 افزایش یافت. این نشان می‌دهد که درمدت چهار سال حدود 12 میلیون نفر بر تعداد بازدیدکنندگان افزوده شده که این رقم برابر با 31 درصد رشد است. همچنین درآمد حاصل از موزه‌گردی در سال 2013 برابر با 70 میلیون یورو بود که این رقم با 53 درصد رشد به 200 میلیون یورو در سال 2017 رسیده است.»

داریو فرانچسکینی ادامه می‌دهد: «منطقه کامپانیا دیگر به‌عنوان دومین نقطه در طبقه‌بندی مهم‌ترین مناطق گردشگری جایگاه خودش را تثبت کرده است و بی‌شک، تولد دوباره شهر باستانی پمپی در این‌مورد نقش مهمی ایفا می‌کند اما تجربه‌های دیگری ازجمله تلاش‌های موزه ملی باستان‌شناسی ناپل هم بسیار مثبت بوده‌اند. در سال 2017 تمام موزه‌ها رشد قابل‌توجهی را در تعداد بازدیدها نشان دادند اما میراث باستانی بیش از سایر موارد بازدید داشته است.»

[related-post id="6089"]

[caption id="attachment_10149" align="aligncenter" width="1600"] کولوسئوم در شهر رم. عکس: هدا عربشاهی[/caption]

 

[related-post id="3421"]

بازدید از اماکن فرهنگی رایگان

بین اماکن میراث فرهنگی با ورودی رایگان، پانتئون در رم با بیش‌ از 8 میلیون بازدید در رتبه نخست قرار گرفته و پس از آن به‌ترتیب پارک کاپودی‌مونته در ناپل با بیش‌از یک‌میلیون بازدیدکننده و پارک قلعه میراماره در تریسته با 830 هزار بازدیدکننده در رتبه‌های بعدی ایستاده‌‌اند که نشان می‌دهد میزان بازدید از مکان‌های میراث فرهنگی با ورودی رایگان هم 15 درصد نسبت به سال 2016 رشد داشته است.

بنابرگزارش روزنامه لارپوبلیکا، روز یکشنبه 7 ژانویه بازدید بیش‌از 420 موزه، بناهای تاریخی و سایت‌های باستان‌شناختی برای تمام شهروندان و گردشگران خارجی رایگان است.

برنامه‌های وزارت میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری ایتالیا برای افزایش بازدید شهروندان و گردشگران از موزه‌ها و اماکن میراث فرهنگی این کشور به‌ عنوان یک منبع درآمد مهم می‌تواند برای کشورمان که از نظر وجود سایت‌های باستان‌شناختی، موزه‌ها و میراث فرهنگی غنی در نوع خود بی‌نظیر است به نقشه راه تبدیل شود.

[caption id="attachment_10148" align="aligncenter" width="1200"] سایت باستان‌شناختی پمپی در خلیج ناپل واقع در منطقه کامپانیا | عکس: هدا عربشاهی[/caption]

[related-post id="4820"]
کد خبر 10144

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =