منشور عکاسی و فیلمبرداری از اشیاء فرهنگی ـ تاریخی موزه ها تدوین شد

چمدان :  با توجه به اینکه اشیاء فرهنگی ـ تاریخی به عنوان مواریث فرهنگی و همچون شناسنامه هویت تاریخی و ملی یک ملت بوده و متعلق به آحاد مردم یک کشور است، از همین رو، به منظور حفاظت و حراست علمی از این نفایس هنری و اسناد، مدارک و اشیای علمی و فرهنگی منشور عکاسی و فیلمبرداری از اشیاء فرهنگی ـ تاریخی در موزه ها تدوین شد.«محمدرضا کارگر» مدیر کل امور موزه ها با بیان این مطلب گفت: منشور عکاسی و فیلمبرداری از اشیاء فرهنگی ـ تاریخی موزه ها که تدوین آن به مدت 2 ماه به طول انجامید با هدف ارتقای حقوق بازدیدکنندگان اعم از پژوهشگران، دانشجویان، خبرنگاران، گردشگران داخلی و خارجی است.

به گفته مدیر کل امور موزه ها، این منشور در زمینه عکاسی و فیلمبرداری از اشیاء فرهنگی ـ تاریخی و تزئینات وابسته به معماری و ارائه خدمات با کیفیت مطلوب در موزه ها و مجموعه های فرهنگی ـ تاریخی کشور تدوین شده است.

وی افزود: عکاسی بدون فلاش و فیلم برداری غیرحرفه ای بدون تجهیزات جانبی از تمامی اشیاء فرهنگی ـ تاریخی در معرض نمایش و تزئینات وابسته به معماری در موزه ها و کاخ موزه ها که عنوان «عکاسی و فیلمبرداری ممنوع» بر آنها بر آنها الصاق نشده باشد برای عموم بازدیدکنندگان بلامانع است.

مدیر کل امور موزه ها همچنین بیان کرد: عکاسی و فیلمبرداری حرفه ای با تجهیزات جانبی (نورپردازی و حرکتی) از تمامی اشیاء فرهنگی ـ تاریخی اعم از داخل مخزن، در معرض نمایش و تزیینات وابسته به معماری در موزه ها و کاخ موزه ها، توسط افراد حقیقی و حقوقی با اجازه اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی ـ تاریخی امکانپذیر است.

کارگر همچنین دسترسی به آرشیو عکس و فیلم موزه، با اخذ مجوز از مدیر مربوطه و ذکر منبع برای پژوهشگران، دانشجویان و خبرنگاران را امکان پذیر دانست.

وی تاکید کرد: موزه ها موظف هستند حداکثر تا یک هفته هر نوع تقاضایی را بررسی و با توجه به ضوابط، پاسخ مناسب را به تقاضای افراد حقیقی و حقوقی ارائه کنند در غیر اینصورت اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی ـ تاریخی امکان پذیر است.

گفتنی است؛ اجرا منشور بر عهده مدیر موزه یا مجموعه و نظارت بر اجرا در استانها بر عهده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و در موزه های تحت پوشش ستاد بر عهده اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی ـ تاریخی خواهد بود.
کد خبر 10136

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =